5 pytań do… logopedy – część I

Rodzice często zastanawiają się, czy udać się z dzieckiem do logopedy. Proces nauki mówienia przebiega różnie u różnych dzieci, więc samodzielna diagnoza rozwoju mowy jest po prostu trudna. W tym temacie zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się w stu procentach. Lepiej odbyć konsultację z logopedą, nawet jeśli okaże się, że nie ma powodów do niepokoju, niż później podejmować długotrwałą terapię, gdy złe nawyki na dobre wpisały się w sposób  mówienia dziecka. Dzisiaj odpowiadamy na najczęściej zadawane logopedzie pytania.

Czy z wad wymowy można wyrosnąć?

W mowie dziecka mogą pojawić się pewna opóźnienia, które dzięki stymulacji rodziców mogą normalizować się samoistnie. Jednak, aby rzetelnie określić stan rozwoju mowy dziecka, konieczna jest konsultacja logopedyczna, na podstawie której rodzic może uzyskać od logopedy informacje, co jest normą rozwojową, a co sygnałem do podjęcia terapii logopedycznej.

Kiedy udać się do logopedy?

Wszelkie niepokojące rodziców symptomy zaburzeń lub opóźnień rozwoju mowy dziecka należy jak najwcześniej skonsultować z logopedą. Podjęcie wczesnej terapii logopedycznej w przypadku wystąpienia zaburzeń (nieprawidłowości w rozwoju mowy, wady wymowy) skraca czas jej trwania. Zbagatelizowane zaburzenia mowy i artykulacji utrwalają się, co skutkuje większym wkładem czasu i pracy w terapię w przyszłości.

Mój 3-latek nie mówi. Czy to powód do niepokoju?

Prawidłowo rozwijający się 3-latek rozumie mowę, kierowane do niego komunikaty oraz polecenia. Między 2. a 3. rokiem życia następuje intensywny rozkwit mowy dziecka. Słownik mowy czynnej jest coraz bogatszy, dziecko zaczyna budować proste zdania.
Jeśli 3-letnie dziecko  nie mówi, posługuje się w mowie wyłącznie prostymi sylabami lub kilkoma wyrazami należy zgłosić się do logopedy, który przeprowadzi pełną diagnozą logopedyczną. Należy również zgłosić się do logopedy, jeśli dziecko ma trudności z połykaniem, gryzieniem, nie reaguje na polecenia, nie rozumie mowy, nie reaguje na swoje imię, niechętnie komunikuje się z najbliższym otoczeniem i unika kontaktu wzrokowego.

Na co logopeda zwraca uwagę podczas stawiania diagnozy?

Podczas diagnozy logopeda przeprowadza z rodzicem wywiad logopedyczny, sprawdza  budowę oraz funkcjonowanie narządów mowy, sprawność percepcji słuchowej, sposób połykania, płynność mowy, motorykę małą i określa stan wszystkich funkcji odpowiedzialnych za mowę.

O co logopeda pyta rodziców podczas wywiadu logopedycznego?

Wywiad z rodzicami jest istotnym elementem diagnozy, pozwala określić dotychczasowy przebieg procesu rozwoju mowy oraz rozwoju psychoruchowego dziecka. Logopeda najczęściej zadaje pytania dotyczące sytuacji rodzinnej, przebiegu okresu ciąży i porodu oraz rozwoju ruchowego i emocjonalnego dziecka.