Otyłe dziecko? Czas na aktywność fizyczną!

Otyłe dziecko? Czas na aktywność fizyczną!

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem stylu życia każdego z nas, szczególnie w czasach narastającej epidemii otyłości i związanych z nią chorób. To, jak często i z jaką intensywnością się ruszamy, ma ogromny wpływ nie tylko na masę ciała, ale też na stan zdrowia.

Prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka jest w ogromnym stopniu uzależniony od aktywności fizycznej.  Właśnie dlatego warto zadbać o to, by zarówno u dzieci, jak i u młodzieży (którą trudniej skłonić do ćwiczeń) potrzeba ruchu była naturalnym elementem dnia, nie tylko podczas zajęć szkolnych.

Dbając o to, by nasze dzieci były aktywne fizycznie, warto zadbać o to, by w prawidłowy sposób dobrać rodzaj ćwiczeń do możliwości dziecka. Niewłaściwie aplikowane bodźce ruchowe mogą prowadzić do pogłębiania wad rozwojowych, zespołu przemęczenia czy też zniechęcić do uprawiania sportu.

Walcz z oponką!

Duża aktywność fizyczna dzieci i młodzieży może pozytywnie wpływać na poziom tkanki tłuszczowej. Działania prewencyjne, motywujące do aktywności ruchowej. przynoszą wymierne korzyści zdrowotne w życiu dorosłym przez wczesne kształtowanie prawidłowego stylu życia. Bardzo ważny jest wybór właściwych form zajęć fizycznych u dzieci i młodzieży, uwzględniających anatomiczną i fizjologiczną wydolność organizmu.

W terapii nadwagi obniżenie masy ciała powinno dotyczyć głównie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym utrzymywaniu w składzie ciała właściwej zawartości tkanki mięśniowej. W celu zachowania równowagi pomiędzy redukowaną tkanką tłuszczową a mięśniową niezbędne jest programowanie ćwiczeń fizycznych, polegające na doborze właściwych form treningowych.

Sposoby realizacji aktywności fizycznej i wprowadzenia programowanego treningu mogą być różne. Aktywność fizyczna jako forma kompleksowego treningu, obejmującego swoim zasięgiem ćwiczenia wytrzymałościowe, aerobowe, oporowe, koordynacyjne i relaksacyjne, wspomagane właściwą dietą oraz higienicznym trybem życia to gwarancja zdrowia i nienagannej sylwetki.

Sprawdź, co lubi twoje dziecko

Zachowania prozdrowotne dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością można odpowiednio modyfikować i dostosować indywidualnie, uwzględniając  możliwości, zainteresowania czy stan zdrowia.

Metody stosowanej aktywności są formami ogólnie dostępnymi obejmującymi: ćwiczenia ogólnousprawniające w sali lub na wolnym powietrzu, gimnastykę poranną, jazdę na rowerze, marsze, pływanie, gry ruchowe i inne nieokreślające czasu trwania i intensywności. Bardzo ważny jest wybór właściwych form zajęć fizycznych u dzieci i młodzieży, uwzględniających anatomiczną i fizjologiczną wydolność organizmu. Dobór obciążeń treningowych, intensywności i częstotliwości podejmowanej aktywności jest niezwykle istotnym aspektem związanym ze skutecznością terapii odchudzającej.

Warto pamiętać o tym, że dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli rodzice chętniej siedzą na kanapie niż jeżdżą na rowerze, dzieciom trudniej jest zrozumieć, dlaczego one mają być aktywne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating*