Baby Blues – czy to już depresja?

Baby Blues przez psychologów nazywamy jest depresją poporodową. Stan ten pojawia się w pierwszych dniach po porodzie i może utrzymać się nawet do trzech tygodni po nim. Jak rozpoznać jego objawy i pomóc młodej matce w uporaniu się z trudnymi emocjami?

Nareszcie przyszedł ten długo oczekiwany moment.  Dziecko pojawia się na świecie. Ból związany z porodem odchodzi w niepamięć. Świeżo upieczoną matkę odwiedzają przyjaciele, znajomi, rodzina, która z zachwytem przygląda się maleństwu, doszukując się podobieństwa do rodziców, dziadków, wujków i cioć. Młoda matka jest wniebowzięta; nie posiada się ze szczęścia.

Mija kilka dni i nagle pojawiają się trudności. Obawy, zwątpienie i niepewność związana z opieką nad niemowlęciem, stres związany z odpowiedzialnością, ogólne przemęczenie, nieprzespane noce, kłopoty z karmieniem piersią. Matka zaczyna często płakać, ma zmienne nastroje, bardzo szybko robi się nerwowa – sama nie rozumie, co się z nią dzieje. Nie potrafi znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania.

Czuje się zagubiona i osamotniona. Zawsze była osobą opanowaną i nie zdarzały jej się podobne sytuacje. Czuje skrępowanie, wstyd, a przejęta zmianą sytuacji nie kontroluje własnych emocji, przez co zakłopotanie i niepokój jeszcze się wzmagają.

Tak objawia się Baby Blues

Depresja poporodowa charakteryzuje się wahaniami, zmiennością nastroju. Kobieta może odczuwać radość, a chwilę później bez jakiejkolwiek przyczyny rozżalenie, smutek. Bywa rozdrażniona, płaczliwa, czasem zupełnie skrajnie się ekscytuje. Natłok informacji i nowa sytuacja może wpłynąć na trudności z zapamiętywaniem dużej ilości informacji. Psychologowie uważają, że Baby Blues wynika z gwałtownych zmian hormonalnych, które po porodzie zachodzą w ciele kobiety. Stan ten jest wyjątkowo dokuczliwy, nieprzyjemny i utrudnia codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Najbliższe otoczenie nie potrafi zrozumieć  nagłych zmian zachowania kobiety.

W takich chwilach warto pamiętać, że stan ten jest przejściowy – gdy gospodarka hormonalna się ureguluje, odmienne stany emocjonalne odejdą w zapomnienie.

Depresja poprodowa nie dotyczy tylko ciebie

Nie ma powodu do obaw. Wiele kobiet przeżywa tego typu emocje. Bardzo ważnym elementem w tym trudnym dla wszystkich czasie jest kontakt z osobami bliskim, które nie będą bagatelizować problemu – wręcz przeciwnie pomogą, wesprą, otoczą opieką, obdarzą ciepłym słowem, przytulą, pokażą swoją obecność i pomogą w opiece nad dzieckiem, jak i w pracach domowych.

Kobiecie wystarczy poczucie bezpieczeństwa, wsparcie od osób bliskich i uczucie rozdrażnienia i niepewności natychmiast znika. Najważniejsze, by miała świadomość i była utwierdzana w przekonaniu, że potrafi sobie ze wszystkim poradzić, że jest silna, dzielna i wciąż piękna. Wiara w siebie i wsparcie ze strony najbliższych ją uskrzydlają.

Jeżeli jednak pomimo wsparcia młoda mama wciąż odczuwa nieprzyjemne dolegliwości Baby Blues i ma poczucie, że nie poradzi sobie z trudnościami samodzielnie, warto poszukać pomocy psychologa. Macierzyństwo to piękna rola w życiu kobiety, jeśli  tylko uwierzy w siebie i   pozwoli sobie pomóc, gdy zajdzie taka konieczność.