Chusteczki nawilżane czy mydło i woda do czyszczenia małej pupy?

Przy wyborze rodzaju pielęgnacji dla pupy dziecka najważniejszym kryterium powinno być zdrowie niemowlęcia. Niestety, zdarza się, że zwykłe mydło w kostce podrażnia skórę maluszka ze względu na swój odczyn zasadowy lub zbyt dużą ilość substancji zapachowych. Na szczęście na rynku jest wiele mydełek skierowanych do pielęgnacji skóry niemowląt. Jeśli jednak skóra maluszka źle reaguje nawet na takie mydełko, lepiej stosować chusteczki.

Chusteczki skierowane dla dzieci są bardzo praktyczne, a ich skład jest tak dobrany, by nie powodowały one podrażnień. Do tego są dość wygodne  -można je wszędzie ze sobą zabrać i umożliwiają wytarcie pupy w każdych warunkach – na przewijaku czy na kanapie. Bieganie z dzieckiem do łazienki, by umyć pupę mydłem za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba, może być bardzo uciążliwe.

Uwaga na odparzenia

Bardzo ważne przy pielęgnacji pupy małego dziecka jest zapobieganie odparzeniom i infekcjom. Dlatego tak ważne jest, by przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym dokładnie wycierać pupę i stosować odpowiednie kremy, pudry i pieluszki. Zbyt częste mycie pupy niemowlaka wodą z mydłem może być szkodliwe dla naturalnej bariery ochronnej skóry oraz powodować jej nadmierne przesuszenie, przez co naraża dziecko na infekcje i podrażnienia.

Mydło wszystko umyje?

Fot. pixabay.com

                                                                       Fot. pixabay.com

Ponieważ zwykłe mydło, jakiego powszechnie używamy, ma zawsze odczyn zasadowy (pH 8–9), skóra natomiast ma odczyn lekko kwaśny (pH 5,5), przez to zbyt częste stosowanie takiego mydła uszkodzić może jej barierę ochronną. Staje się ona wtedy bardziej wrażliwa i ma tendencję do podrażnień.

Po spłukaniu mydła, skóra przez kilka godzin ma jeszcze odczyn zasadowy, co ułatwia chorobotwórczym bakteriom zasiedlanie się na niej. Co prawda płaszcz ochronny skóry odbudowuje się po 2–3 godzinach, jeśli jednak kilka razy dziennie będziemy myć skórę dziecka zwykłym mydłem, może to spowodować jej trwałe wysuszenie. W porównaniu ze zwykłym mydłem chusteczki są zdecydowanie łagodniejsze dla małej pupy, dzięki miękkiej strukturze i delikatnym środkom czyszczącym, jakimi są nasączone nie powodują takich podrażnień.

Alternatywą dla stosowania mydła mogą też być płyny lub żele do mycia, które zawierają inne substancje myjące, często roślinne. Mają one odczyn lekko kwaśny lub obojętny po to właśnie, by nie naruszać ochronnego płaszcza skóry. Ponadto do żeli i płynów przeznaczonych dla niemowląt dodawane są delikatne składniki, które lekko nawilżają skórę. Dzięki temu po umyciu nie jest ona wysuszona i nie trzeba jej smarować kremem.

Chusteczki nawilżane – dobry wybór?

Chusteczki skierowane do pielęgnacji skóry niemowląt nie powinny zawierać substancji zapachowych, które mogą być przyczyną podrażnień wrażliwej skóry noworodka. Chusteczki powinny być też miękkie. Dobre chusteczki nawilżające zwykle wykonywane są ze specjalnych włókien, które są bardzo wytrzymałe i elastyczne, dzięki czemu mogą dotrzeć do fałdek i trudno dostępnych miejsc na skórze dziecka.

Warto też częściej korzystać z chusteczek w przypadku, gdy mamy bardzo twardą wodę lub jeśli istnieje obawa, że woda w kranie nie jest najlepszej jakości. Finansowo zużycie wody i mydła bardziej się opłaca niż zakup chusteczek, jednak pielęgnacja wrażliwej pupy wymaga czasem większych kosztów.

Jeśli uważasz wodę z mydłem za skuteczniejszy sposób zachowania higieny, a pupa twojego dziecka nie reaguje podrażnieniem, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by myć pupę przy każdym przewijaniu, pamiętają jednak o zastosowaniu po każdym myciu kremu nawilżającego, który ochroni skórę przed przesuszeniem.