Ćwiczenia uczące dostrzegania i dopasowywania.

Ćwiczenia dopasowywania trenują u dziecka spostrzeganie wzrokowe, motorykę ręki i koordynację wzrokowo-ruchową. Czy trzeba do nich kogoś bardziej przekonywać? Różnorodność dostępnych na rynku pomocy, zabawek i gier polegających na dopasowywaniu jest przeogromna. Kto nie ma w domu puzzli lub klocków? Tyle że puzzle ułożone piętnasty raz zaczynają nudzić. I przestają uczyć. Warto jednak czasem urozmaicić dzieciom aktywność, wykonać dopasowywanki samodzielnie (lub z pomocą starszego dziecka), niewielkim kosztem.

1. UKŁADANIE CAŁOŚCI Z CZĘŚCI

  • Wydrukowane lub nawet wycięte z gazety i naklejone na sztywny papier obrazki tniemy na kilka kawałków i dajemy dziecku do złożenia.
  • Wycinamy z kolorowych papierów figury geometryczne i przecinamy na połowy, mieszamy; dziecko ma znaleźć identyczne kawałki i dopasować je odpowiednimi krawędziami. Jeśli wszystkie figury będą miały tę samą barwę – skupimy się na postrzeganie kształtów, jeśli będą w różnych kolorach – poćwiczymy dodatkowo ich rozpoznawanie. Potem stopniowo zwiększamy ilość elementów, na które figura jest przecięta

2. DOPASOWYWANIE KSZTAŁTÓW
Dostrzeganie i dopasowywanie kształtów można ćwiczyć tzw. sorterami, wkładankami (płytami z wyciętymi kształtami), zestawami obrazków fotografia – kontur – cień, grami typu „Kot w worku” lub stworzyć zestawy pomocy własnymi siłami. Na przykład:

  • Rysujemy w programie typu Paint obrazki konturowe – proste figury i nieregularne kształty. Drukujemy je raz na białym papierze i raz na kolorowym. Kolorowe figury wycinamy. Zadaniem dziecka będzie ułożyć je na białej kartce we właściwych miejscach.
  • Robimy sorter hand-made: w małym kartoniku wycinamy otwory w kształcie klocków drewnianych, które mamy w domu.
  • Odrysowujemy na tekturze kontury płaskich przedmiotów (zegarek, ołówek, klucz…) i kładziemy te przedmioty przed dzieckiem, które ma je poukładać na właściwych miejscach.
  • Odrysowujemy wykrojniki do ciastek i postępujemy jak wyżej.
    Można w ten sposób uczyć dziecko prawidłowego nakrywania do stołu:
  • Na dużej kartce odrysowujemy talerz, szklankę, łyżeczkę, łyżkę, widelec i nóż, a następnie kładziemy przed dzieckiem zestaw naczyń i sztućców i prosimy o dopasowanie do konturów.

3. KOLORY
Rysujemy gąsienicę z różnokolorowych kół. Na każdym kółku dziecko ma położyć pomponik w takim samym kolorze. Nie macie pomponów? Użyjcie guzików, nakrętek od butelek lub innych okrągłych, kolorowych przedmiotów, które są pod ręką i pasują kolorystycznie.

4. BRAKUJĄCE KAWAŁKI
Z większego obrazka czy pocztówki wycinamy za pomocą nożyka do papieru niewielkie fragmenty. Dziecko wkłada je we właściwe miejsca.