Ćwiczenia uczące dostrzegania i dopasowywania.

Designed by Evening_tao / Freepik

Ćwiczenia dopasowywania trenują u dziecka spostrzeganie wzrokowe, motorykę ręki i koordynację wzrokowo-ruchową. Czy trzeba do nich kogoś bardziej przekonywać? Różnorodność dostępnych na rynku pomocy, zabawek i gier polegających na dopasowywaniu jest przeogromna. Kto nie ma w domu puzzli lub klocków? Tyle że puzzle ułożone piętnasty raz zaczynają nudzić. I przestają uczyć. Warto jednak czasem urozmaicić dzieciom aktywność, wykonać dopasowywanki samodzielnie (lub z pomocą starszego dziecka), niewielkim kosztem.

1. UKŁADANIE CAŁOŚCI Z CZĘŚCI

  • Wydrukowane lub nawet wycięte z gazety i naklejone na sztywny papier obrazki tniemy na kilka kawałków i dajemy dziecku do złożenia.
  • Wycinamy z kolorowych papierów figury geometryczne i przecinamy na połowy, mieszamy; dziecko ma znaleźć identyczne kawałki i dopasować je odpowiednimi krawędziami. Jeśli wszystkie figury będą miały tę samą barwę – skupimy się na postrzeganie kształtów, jeśli będą w różnych kolorach – poćwiczymy dodatkowo ich rozpoznawanie. Potem stopniowo zwiększamy ilość elementów, na które figura jest przecięta

2. DOPASOWYWANIE KSZTAŁTÓW
Dostrzeganie i dopasowywanie kształtów można ćwiczyć tzw. sorterami, wkładankami (płytami z wyciętymi kształtami), zestawami obrazków fotografia – kontur – cień, grami typu „Kot w worku” lub stworzyć zestawy pomocy własnymi siłami. Na przykład:

  • Rysujemy w programie typu Paint obrazki konturowe – proste figury i nieregularne kształty. Drukujemy je raz na białym papierze i raz na kolorowym. Kolorowe figury wycinamy. Zadaniem dziecka będzie ułożyć je na białej kartce we właściwych miejscach.
  • Robimy sorter hand-made: w małym kartoniku wycinamy otwory w kształcie klocków drewnianych, które mamy w domu.
  • Odrysowujemy na tekturze kontury płaskich przedmiotów (zegarek, ołówek, klucz…) i kładziemy te przedmioty przed dzieckiem, które ma je poukładać na właściwych miejscach.
  • Odrysowujemy wykrojniki do ciastek i postępujemy jak wyżej.
    Można w ten sposób uczyć dziecko prawidłowego nakrywania do stołu:
  • Na dużej kartce odrysowujemy talerz, szklankę, łyżeczkę, łyżkę, widelec i nóż, a następnie kładziemy przed dzieckiem zestaw naczyń i sztućców i prosimy o dopasowanie do konturów.

3. KOLORY
Rysujemy gąsienicę z różnokolorowych kół. Na każdym kółku dziecko ma położyć pomponik w takim samym kolorze. Nie macie pomponów? Użyjcie guzików, nakrętek od butelek lub innych okrągłych, kolorowych przedmiotów, które są pod ręką i pasują kolorystycznie.

4. BRAKUJĄCE KAWAŁKI
Z większego obrazka czy pocztówki wycinamy za pomocą nożyka do papieru niewielkie fragmenty. Dziecko wkłada je we właściwe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating*