Czas na pierwszy rower – zalety roweru biegowego

Rowery biegowe dla dzieci są w Polsce coraz popularniejsze. Czym różnią się one od roweru trzykołowego, bądź rowerko-wózka? Czy rzeczywiście warto sprawić taki rower dziecku?

Korzyści z wprowadzenia u dziecka roweru biegowego

  • poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej,

  • nauka planowania motoryki oraz ocena odległości od podłoża,

  • naprzemienna praca kończyn dolnych oraz stóp,

  • poprawa równowagi,

  • wzmacnia pewność siebie i niezależność, co świetnie przygotowuje do późniejszej próby jazdy na zwykłym rowerze.

Dzięki nauce balansowania ciałem podczas odpychania się stopami, kontroli ruchów kierownicy i utrzymania równowagi dziecko uczy się reakcji obronnych, napięcia mięśni tułowia, za czym idzie prawidłowa stabilizacja ciała oraz koordynacja naprzemienności ruchów, które są wykorzystywane w każdej czynności, np. chodzeniu, bieganiu, czy wspinaniu. Dodatkowo dochodzi do kontaktu stopy z podłożem i jej przetoczenia, które jest jednym z elementów chodu.

Rowerek biegowy kontra reszta świata

W rowerko-wózkach zazwyczaj występują zbyt szerokie siedziska, co wpływa niekorzystnie na postawę ciała dziecka (jest to szczególnie istotne u dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym oraz współistniejącymi wadami postawy). Wprowadzone nadmierne, niefizjologiczne odwiedzenie w stawach biodrowych wpływa na ustawienie miednicy w przodopochyleniu (,,kaczy kuperek”) oraz pośrednio na zwiększeniu lordozy lędźwiowej kręgosłupa. Dziecko również nie wykorzystuje pracy stóp i ich fizjologicznego przetoczenia, ponieważ spoczywają one na podnóżkach lub pedałach znajdujących się w okolicy przedniego koła, co nie przygotowuje do późniejszego przesadzenia na rowerek dwukołowy. Rower trzykołowy posiada przeważnie prawidłowe siedzisko, jednak dziecko posadzone na nim nie musi wykonywać żadnej pracy, ponieważ trzecie koło umożliwia pełną równowagę i stabilizację pozycji.

Rowerki biegowe nadają się również dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Każde dziecko, które jest w stanie kontrolować tułów oraz kończyny górne może w pełni korzystać z tego typu sprzętu. Wystarczy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie kończyn dolnych, w tym stóp, poprzez dobór odpowiednich łusek czy stabilizatorów.

Jak wybrać rowerek biegowy?

Przy doborze rowerka biegowego należy zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość i regulację siodełka. Dziecko posadzone na rowerek powinno całymi stopami dotykać podłoża, tak, aby były one ustawione w pozycji pośredniej (tzn. nie za mocno zgięte, ani wyprostowane). Kończyny górne powinny swobodnie dotykać kierownicy, aby nie wprowadzać nadmiernego zgięcia w kręgosłupie (tzw. garbienie się).

Najłatwiej zmierzyć długość kończyn dolnych. Mierzenie należy wykonać bez pieluchy oraz w obuwiu, w którym dziecko porusza się na dworze. Między nogi dziecka wkłada się, np. zeszyt z twardą okładką, na wysokości jego krocza. Pomiaru dokonuje się od podłoża do górnej krawędzi zeszytu.

Pierwszy rowerek biegowy dla dziecka może mieć wysokość niższą od zmierzonej o 1-2cm, co jest podyktowane faktem, iż początkowo dziecko będzie chodzić z rowerkiem, a później dopiero zacznie się odpychać. Należy unikać doboru roweru na podstawie sugerowanego wieku dziecka, bądź ,,na zapas”.