Czytajmy dzieciom!

Bajki to dla dziecka najbliższe utwory. To właśnie w nich świat realny zmieszany jest z fantastycznym, tworząc zrozumiałą dla niego rzeczywistość. Dziecko w miarę rozwoju styka się z coraz to nowymi doświadczeniami, nieraz bolesnymi, które mogą zaburzyć rozwój osobowości. W świecie bajek, baśni może spotkać przyjaciół, odkrywać nowe miejsca, przeżywać cudowne przygody, a co najważniejsze pozbyć się lęku. W ogromnym stopniu to, w jaki sposób pomożemy dziecku w tych trudnych sytuacjach, zależy od nas samych.

Zalety czytania bajek

  • Bajki rozbudzają dziecko wewnętrznie, dostarczają m radości, rozwijają i kształtują osobowość.
  • Dziecko poznaje i uczy się wzorów postępowania, poznaje normy moralne i zachowania, które są nagradzane i oczekiwane.
  • Dzięki bajkom dziecko uczy się odróżniać fikcję od rzeczywistości, odkrywa własną tożsamość, dzięki nim poznaje siebie, kim jest i kim chciałby być.
  • Bajki uczą wrażliwości, rozwijają emocjonalnie, uwrażliwiają.
  • W bajce dziecko może zaspokoić w zastępczy sposób swoje potrzeby psychiczne, poczuć się akceptowanym, bezpiecznym i kochanym.
  • Dzięki utożsamianiu się z bohaterem występującym w bajce możliwe jest wyeliminowanie lęków, które mogą zakłócać, przeszkadzać dziecku w prawidłowym rozwoju.

Bajki terapeutyczne

Napisanie takiej bajki wcale nie jest trudne, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Musimy zastanowić się nad treścią: co niepokoi dziecko i spróbować postawić się na jego miejscu. Powinniśmy sprawić, aby bohater naszej bajki miał cechy wspólne z cechami naszego dziecka, aby mogło się z nim identyfikować. W bajce musi zawierać się rozwiązanie danego problemu, napisane jasno i zrozumiale, aby dziecko mogło się nim posłużyć w realnym życiu.

Kierujemy się zasadą: jeden problem, jedna bajka. Utwór nie powinien być długi: w formie czytanej może mieć około 3-7 minut.