Dlaczego warto ćwiczyć po porodzie?

Każda przyszła mama wie, że ciąża jest czasem wielu zmian spowodowanych koniecznością przystosowania się organizmu do rozwijającego się w nim dziecka. Mowa nie tylko o wzroście masy ciała, co z pewnością dla wielu kobiet jest jedną z istotniejszych kwestii, ale również o zmianie ustawienia kręgosłupa, miednicy, nóg, przesunięciu środka ciężkości ciała i zwiększeniu obciążenia stawów.

Obecnie coraz więcej kobiet spodziewających się dziecka stara się dbać o swoją kondycję fizyczną, popularne stają się zajęcia dla kobiet w ciąży w klubach fitness. Jednak nie każda mama zdaje sobie sprawę z tego, że po urodzeniu maluszka powinna kontynuować aktywność fizyczną. Warto odpowiedzieć sobie więc na pytanie – z jakimi zaletami wiąże się wykonywanie ćwiczeń po porodzie.

Wysiłek, który daje efekty

Po pierwsze, w miarę regularne ćwiczenia wpływają na szybszy powrót do formy i sylwetki sprzed ciąży. Średni wzrost masy ciała w ciąży waha się między 10-12 kg, a powrót do wagi sprzed ciąży trwa kilka miesięcy. Jednak nierzadko zdarza się, że wzrost wagi jest znacznie wyższy (czasem przekracza nawet 20 kg), co sprawia, że utrata zbędnych kilogramów jest dłuższa i wymaga więcej wysiłku. W tym temacie nie należy tracić zapału, bo nasze działanie jest zakrojone na cele długofalowe.

Po drugie, ćwiczenia ruchowe wykonywane po urodzeniu maluszka pomagają znormalizować napięcie mięśniowe i przywrócić neutralną pozycję kręgosłupa i miednicy. Jak wiemy, ciąża zmienia postawę ciała. Wzrost objętości brzucha i piersi powoduje, że środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu. Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa pogłębiają się, a kąt przodopochylenia miednicy wzrasta. W związku z tym zmienia się rozkład napięcia mięśniowego – zwiększa się ono w obrębie mięśni grzbietu, pośladków i zginaczy stawów biodrowych, a zmniejsza w obrębie mięśni brzucha, gdyż są one poddawane siłom rozciągającym.

Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń uwzględni również wzmacnianie mięśni dna miednicy, które po ciąży są narażone na osłabienie, co może powodować nietrzymanie moczu – problem niejednej kobiety po porodzie. Co więcej, aktywność fizyczna, niezależnie od tego, czy wracamy do formy sprzed ciąży, czy nie, poprawia samopoczucie, pozytywnie wpływa na stan zdrowia, przyspiesza przemianę materii i sprawia, że mamy więcej energii.

Poprośmy o pomoc ekspertów

Warto jednak pamiętać, że przed podjęciem aktywności fizycznej trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który oceni, czy można już zacząć ćwiczyć i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Później dobrze jest zasięgnąć rady fizjoterapeuty, który opracuje ukierunkowany i indywidualny plan treningów, podpowie, jak ćwiczyć i jakie aktywności podejmować. Można również poszukać miejsca, w którym odbywają się zajęcia grupowe skierowane specjalnie dla kobiet po porodzie. Aktywność podejmowana na własną rękę nierzadko wiąże się z nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń, co może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.

Drogie mamy, pamiętajcie jak ważna jest aktywność fizyczna po porodzie. Zorientujcie się, popytajcie znajomych – może w okolicy organizowane są zajęcia, w których można uczestniczyć z maluszkiem?

Pisząc artykuł, korzystałam z:
1. Materiały z kursu “Aktywność fizyczna kobiet w ciąży” w Gdańsku – Rehakursy.
2. Materiały z kursu “Aktywność fizyczna kobiet po porodzie” w Gdańsku – Rehakursy.