Dziecięca przyjaźń

Kiedyś ktoś słusznie zauważył, że przyjaciele to rodzina z wyboru. Warto wspierać dziecko w nawiązywaniu nowych znajomości i pielęgnowaniu już nabytych. Przyjacielskie relacje stanowią bowiem ważny element w jego rozwoju oraz nauce relacji międzyludzkich. Poza tym, niektóre przyjaźnie trwają przez całe życie…

Rodzice często martwią się, że ich pociechy nie chcą bawić się z rówieśnikami  w piaskownicy czy na podwórku, preferując raczej samotne atrakcje. Z badań naukowych wynika, iż  w rozwoju mózgów chłopców i dziewczynek występują różnice. To z nich wynika fakt, że dziewczynki częściej i z większą łatwością nawiązują długotrwałe więzi z innymi dziećmi. Płeć żeńska jest lepiej przygotowana do zadań związanych z porozumiewaniem się, odczytywaniem emocji, mowy ciała i udzielaniem wsparcia potrzebującym.

Zazwyczaj dzieci ekstrawertyczne są bardziej towarzyskie, tworzą liczne grona przyjaciół, z którymi spędzają dużo czasu, gdyż czerpią radość i siłę z obcowania z nimi. Niekiedy zdarza się, że częściej wybierają towarzystwo przyjaciół niż rodziców. Natomiast dzieci introwertyczne starannie selekcjonują osoby, które do siebie dopuszczają, preferując indywidualistyczne zachowania i postawy. Jednak kiedy przekonają się do kogoś, czują się w tej relacji bezpiecznie.

Pomijając różnice wynikające z osobowości dzieci, najwcześniejsze dziecięce przyjaźnie w dużej mierze zależą od wyborów rodziców. Każda matka, opiekując się swoją pociechą, wychodzi na spacery, osiedlowe place zabaw, prowadzi do żłobka bądź przedszkola, gdzie zazwyczaj regularnie spotyka te same matki, te same dzieci, powodując tym samym regularność kontaktów.

Dzieci oswajają się z rówieśnikami, uśmiechając się do siebie, przyzwyczajając się do swojej obecności. Istotne jest, aby starać się zabierać dziecko w zróżnicowane towarzystwo, aby mogło ono poszerzać grono przyjaciół.

W okresie przedszkolnym dziewczynki chętniej wybierają sobie przyjaciółki,do  których się przywiązują, lecz ograniczają je do liczby jednej czy dwóch. Niekiedy można dostrzec, że w grupie trzech dziewczynek, jedna z nich czuje odrzucona lub w pewien sposób odsunięta.

Chłopcy wolą liczniejsze grono przyjaciół, podejmując aktywne formy spędzania czasu, na przykład grę w piłkę.

Korzyści z nawiązania przyjaźni

  • Osoby, które miały przyjaciół we wczesnym dzieciństwie, zazwyczaj utrzymują je w okresie dorosłości.
  • Przyjaźnie poprzez twórczą  kreatywną zabawę wspierają wiele sfer rozwojowych, takich jak sprawność fizyczna, intelektualna czy społeczna.
  • Dzieci otoczone przyjaciółmi wykazują się większą pewnością siebie, altruizmem, są bardziej skore do współpracy, otwarte i kompetentne społecznie.
  • Bliskie przebywanie z rówieśnikami daje poczucie szczęścia, zadowolenia, poprawia samopoczucie, ucząc jednocześnie zaradności życiowej, kiedy to dzieci stoją przed wyborem, z kim się bawić, komu pożyczyć zabawki, kogo zaprosić do domu.

Niezależnie od tego, jaki jest status społeczny rodziców, poziom ich zamożności czy możliwości indywidualne, powinni oni pamiętać, że nieważne jest, czy ich dzieci grają w piłkę, bawią się w chowanego czy robią zupy z błota – ważne jest, aby dzieliły te zabawy ze swoimi przyjaciółmi.