Moje dziecko jedzie na kolonie zimowe. Co spakować do jego walizki?

Wyjazd dziecka na zimowe kolonie to również wyzwanie dla jego rodziców, zwłaszcza, kiedy jest to pierwsza taka wyprawa. Od czego zacząć pakowanie?

Z pewnością na początek warto wybrać odpowiednią walizkę, która pomieści potrzebna zawartość, ale również będzie zaopatrzona w kółka i rączkę, które zdecydowanie podniosą komfort dziecka przy przenoszeniu bagażu. Dobrze, gdy w walizce znajdzie się miejsce na ubrania i przedmioty konieczne przy aktywności na świeżym powietrzu, odpoczynku oraz w czasie integracji z rówieśnikami.

Niezbędne elementy garderoby

Przygotowane na zimowe przygody w śniegu dziecko znajdzie w walizce grube, ciepłe skarpety, dwie pary rękawic zimowych, wodoodporne ocieplane spodnie  lub kombinezon dostosowany do uprawiania konkretnego sportu, bieliznę termoaktywną, dwie ciepłe bluzy, polar, ciepłą czapkę, szal/komin/kominiarkę zimową.

Jeśli dziecko jedzie w obuwiu miejskim, dobrze jest spakować do walizki odpowiednie zimowe buty, zapewniające dziecku bezpieczną zabawę na śniegu. Warto zaopatrzyć dziecko w odpowiednia kurtkę, która zabezpieczy ciało dziecka przed wychłodzeniem i przemoknięciem przy kilkugodzinnej zabawie na śniegu.

Dla komfortowego  odpoczynku dziecko zwykle potrzebuje miękkiego ubrania sportowego, a na noc ulubionej piżamy, ewentualnie przytulanki.

Dla dziecka bardzo ważna jest integracja z rówieśnikami. Zwykle potrzebne wówczas jest wybrane samodzielnie przez dziecko ubranie na kolonijny wieczór zapoznawczy czy taneczny. W ulubionych ubraniach dziecko będzie czuło się bardziej pewne siebie, a przy okazji zaprezentuje  własny styl.

Akcesoria sportowe

Jeśli ośrodek, w którym będzie przebywało dziecko udostępnia basen dzieciom, warto zapakować także strój kąpielowy, czepek, klapki oraz dodatkowy ręcznik kąpielowy.

Z pewnością podstawą , której nie może zabraknąć są ręczniki, bielizna na każdy dzień oraz obuwie na zmianę (kapcie).

Kosmetyki

Podczas pakowania kosmetyczki z niezbędnymi akcesoriami higienicznymi pamiętajmy o kremie z filtrem UV oraz pomadce ochronnej zapobiegającej wysuszaniu i pękaniu ust.

Komfortowa podróż

Dodatkowym tematem do przemyślenia jest czas podróży dziecka na miejsce wypoczynku. Przejazd będzie bardziej przyjemny, gdy dziecko zabierze w mały podręczny bagaż ulubione, praktycznie zapakowane przekąski, coś do picia, praktyczna będzie woda w zakręcanej butelce, mała poduszka, na której będzie można miękko oprzeć głowę w długiej podróży oraz mały lekki kocyk zapewniający uczucie komfortu.

Leki

Jeśli dziecko musi przyjmować podczas pobytu na koloniach leki, ważne, by przekazać je jeszcze na zbiórce opiekunowi grupy z dokładnym opisem, kiedy i ile leku podawać dziecku. Dziecko nie jest w stanie wziąć odpowiedzialność za swoje leczenia, dlatego leki zawsze powinny się znajdować poza walizką dziecka.

Przemyślenie ilości kieszonkowego również należy do ważnych punktów pakowania. Pieniądze o mniejszych nominałach najlepiej zapakować do podpisanej koperty, przekazać opiekunowi grupy z informacją, jak rodzic planuje, by były przekazywane dziecku. Taka decyzja pozwoli zapobiec zagubieniu pieniędzy lub zbyt licznym wydatkom w pierwszych dniach pobytu na zimowisku.

Telefon komórkowy

Rodzice zwykle chcą mieć kontakt z dziećmi podczas obozu, dlatego do przemyślenia pozostaje kwestia zabrania telefonu komórkowego. Dobrze, gdy zasady używania telefonów komórkowych są odgórnie określone przez organizatorów wypoczynku. Wówczas można poinformować o nich dziecko, zanim spakuje się telefon do bagażu dziecka. Rozsądnie jest powierzyć dziecku niezbyt drogi sprzęt.

Warto unikać pakowania tabletów, konsoli do gier czy laptopów, bez których dziecko będzie mogło się obyć i uniknie zagrożenia ewentualnym zepsuciem czy zgubieniem sprzętu. Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie miało optymalnie zaplanowany czas i lepiej, by bawiło się z rówieśnikami niż „przykleiło się” do monitora swojego tabletu.

Lista rzeczy

Do walizki najlepiej dołączyć listę spakowanych rzeczy i włączyć naszą pociechę w proces pakowania, by wiedziało, gdzie ma szukać potrzebnych przedmiotów.  Warto pozwolić jej wybrać ubranie, które preferuje, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo i komfort wypoczynku.