Kiedy dziecko nudzi się w domu zimą. Pomysły na kreatywne zabawy w domu

Zimowe spacery, zabawy na śniegu oraz czas spędzony na świeżym powietrzu bez wątpienia pozytywnie oddziałują na rozwój i samopoczucie dziecka. Śnieg dostarcza wielu wrażeń dotykowych i daje sposobność do ciekawego zorganizowania dziecku czasu. Jednak często choroby dziecka, niekorzystne warunki atmosferyczne lub obowiązki domowe nie pozwalają na codzienne wyjścia na dwór. Jak zatem zastąpić naszym pociechom zabawy na śniegu? Oto kilka przykładów zabaw, które pozwolą na wypełnienie dziecku czasu spędzonego w domu.

Masa śniegowa

Różnego rodzaju masy plastyczne są z pewnością jedną z ulubionych form zabawy wielu dzieci. Poza najbardziej popularną masą solną w internecie znaleźć można przepisy na domową ciastolinę, piasek kinestetyczny i wiele innych. Ciekawą alternatywą śniegu jest masa wykonana z mąki i mydła. Do wykonania jej należy przygotować szklankę mydła w płynie oraz 0,5 kg mąki ziemniaczanej. Następnie składniki dokładnie wymieszać i zagnieść. Część można zabarwić na inny kolor. Konsystencja przypomina śnieg i pozwala na tworzenie różnego rodzaju kształtów. Podczas lepienia można użyć foremek,, np. do ciasteczek lub piasku. Taka zabawa wspiera rozwój motoryki małej oraz kreatywność dziecka. Dodatkowo dostarcza wrażeń sensorycznych i pobudza zmysł dotyku.

Zobacz także:

Zamek królowej lodu

Dzieci zwykle chętnie bawią się w budowanie zamków, domów i różnych kryjówek. Dlatego wykonanie zamku królowej lodu z pewnością będzie ciekawą wersją tej zabawy. Do przygotowania go wystarczy białe prześcieradło lub koc. Wystarczy zaczepić je o krzesła lub inne meble. Dodatkowo można urozmaicać zabawę, tworząc rodzinę królowej przy pomocy lalek lub maskotek. Następnie urządzić w zamku lodowe przyjęcie, podwieczorek, urodziny. Zabawę można modyfikować na wiele sposobów. Dzięki temu może być zajęciem na cały dzień. Taka forma spędzania czasu doskonale rozwija przede wszystkim wyobraźnię i kreatywność dziecka.

Ściany domku można częściowo wykonać z kartonu. Dziecko może wtedy ozdobić ściany swojego domku. Można także wyciąć okienko w kartonowej ścianie – wszystko zależy od kreatywności i pomysłów naszej pociechy.

Zobacz także:

Bitwa na śnieżki

Inną ciekawą zabawą jest stworzenie papierowych kul śniegowych i zorganizowanie bitwy na śnieżki. Można wykonać je z kartek papieru lub gazet. Wystarczy zgnieść je tak, aby powstała kula. Zabawę można urozmaicać na wiele sposobów, tak jak tylko pozwala na to wyobraźnia. Jest to także dobry sposób na naukę nowych umiejętności np. Można poprosić dziecko o przeliczenie swojej amunicji, poćwiczyć rzucanie do celu czy zagrać w dwa ognie, wykorzystują właśnie papierowe kule.

Zobacz także: