Guzki głosowe – jak ich uniknąć?

Guzki głosowe inaczej nazywane są guzkami śpiewaczymi, czy guzkami krzykaczy. Powstają zazwyczaj u osób, które używają nadmiernie i niewłaściwie swojego głosu. Szczególnie narażone są osoby, które pracują głosem (np. śpiewacy, nauczyciele). Guzki mogą też powstać u dzieci.

CO TO?

Guzki te to małe twory o stożkowatym kształcie, które tworzą się na strunach głosowych, w miejscu gdzie wibracje są największe. Zazwyczaj występują symetrycznie na obu fałdach, co utrudnia całkowite zwarcie fałdów. Wyróżniamy dwa rodzaje guzków. W początkowej fazie są to guzki miękkie, które z czasem mogą zamienić się w guzki twarde, a te muszą być już usunięte chirurgicznie.

KIEDY?

Powstają w wyniku niewłaściwej emisji głosu, używania zbyt wysokich dźwięków. Powstają też, kiedy głos jest używany nadmiernie, a warunki środowiskowe są nieodpowiednie. Wpływ na ich powstawanie ma też przewlekłe zapalenie krtani, palenie papierosów oraz zmiany alergiczne i hormonalne.

OBJAWY

Najczęstszymi objawami tej choroby jest przewlekła chrypka, łamliwość głosu, uczucie szybkiego zmęczenia głosu. Czasem ma się uczucie „przeszkody” w krtani. Mogą również wystąpić problemy z oddychaniem i utrzymaniem wysokich tonów głosu. Jeśli czujesz, że te objawy cię dotyczą, to najlepiej skonsultuj się z laryngologiem.

PROFILAKTYKA

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia guzków głosowych, należy regularnie się nawadniać. Najlepsza jest woda niegazowana w temperaturze pokojowej. Trzeba też pamiętać, aby nie nadużywać głosu, a jeśli praca tego wymaga, to należy robić przerwy w mówieniu. Trzeba unikać wysokich tonów oraz krzyczenia. Ważne jest też pomieszczenie, w którym używany głosu – powinno być ono często wietrzone, a najlepiej nawilżane.