Jak niewłaściwie dobrane obuwie wpływa na stopy dziecka?

Obuwie chroni stopy przed urazami i wpływem warunków atmosferycznych. Niestety, często przy wyborze butów zamiast zdrowym rozsądkiem, kierujemy się modą. To błąd, ponieważ niewłaściwie dobrane buty są jedną z głównych przyczyn powstawania zniekształceń stóp. Obuwie wywiera szczególny wpływ na rosnące stopy dziecka.

Buty dla dzieci i młodzieży powinno być dostosowane do wykonywanych zajęć (pobytu w szkole, zajęć fizycznych, wycieczek itp.), trybu życia oraz warunków atmosferycznych.

Dzieciom, które jeszcze nie chodzą, nie powinno zakładać się bucików. Najmłodsze dzieci powinny jak najczęściej chodzić boso po różnorodnym podłożu, żeby wzmacniać mięśnie stóp i kształtować je w prawidłowy sposób. Chodzenie na boso to także okazja, by pobudzać zmysły – pamiętajmy, że dotyk, to nie tylko dłonie.

Cechy dobrego obuwia

Oto najważniejsze cechy prawidłowego i wygodnego obuwia: rozmiar (dostosowany do długości stóp), szerokość (szczególnie przy palcach, nosek butów nie może ich uciskać), dobre trzymanie się na stopie (wierzch buta nie może uciskać grzbietu stopy), elastyczna, miękka, odpowiednio wyprofilowana podeszwa (nieco ścięty nosek i pięta –  taka wkładka zapewnia stopie wyczuwanie podłoża, amortyzuje wstrząsy, chroni przed urazami, spowodowanymi przez nierówności terenu, umożliwia pełne i prawidłowe przetaczanie stopy podczas chodu), lekkość (dziecko, szczególnie z obniżonym napięciem mięśniowym, w czasie chodzenia musi łatwo przenosić stopę w bucie do przodu, dlatego jeśli but jest za ciężki, przenosi stopę np. bokiem, ciągnąc ją po podłożu i ustawiając stopy płasko-koślawo, wzmocniony zapiętek (ściśle obejmujący piętę), niezbyt wysoka cholewka (tak, aby stopa mogła się zginać i prostować, gdyż te ruchy, odbywające się w stawie skokowym, są konieczne w czasie chodzenia.

But powinien stabilizować stopę, ale nie może ograniczać jej ruchów i uciskać, gdyż prowadzi to do zaburzeń czucia i ukrwienia, powoduje tworzenie się odcisków i otarć skóry.

Dobry but powinien mieć zarówno walory zdrowotne, jak i estetyczne. Musi też być dostosowany do pory roku oraz aktywności. Buty dla dzieci powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Stosowanie wkładek ortopedycznych musi być dobrane indywidualnie i zapewnić korekcję konkretnej stopy.