Jedzenie malucha – ręką czy łyżeczką?

Jedzenie rękami stanowi podstawowy etap w rozwoju umiejętności manipulacyjnych dziecka. Bierze udział w kształtowaniu czucia w obrębie jamy ustnej oraz jej wnętrza. Ponadto stanowi waży element doskonalący umiejętności manipulacyjnych motoryki małych dłoni dziecka, ich czucia  oraz wykonywania ruchów precyzyjnych. Dziecko dłońmi poznaje faktury i cechy jedzenia. Dzięki temu przygotowuje się do jedzenia, uczy się rozpoznawać jego, faktury i konsystencję, temperaturę i wielkość, aby potem w odpowiedni sposób reagować na mniejsze bądź większe kawałki, bardziej miękkie lub twarde. Następująca sekwencja działań: branie pokarmu do dłoni, rozpoznanie, włożenie do buzi, rozpoznanie chroni dziecko przed zadławieniem  się bądź zachłyśnięciem.

 

Zalety jedzenia rękami

Kiedy maluch nie posiada jeszcze zębów, warto podawać mu takie kawałki jedzenia, które nie zmieściłyby się mu w buzi. Dzięki temu dziecko – obgryzając pokarm wałami dziąsłowymi – uczy się ściągać takie kawałki, które będzie mógł bez problemu połknąć. Jedzenie dłońmi jest dla dziecka również źródłem wspaniałej zabawy. Maluch może sięgnąć do talerza rodziców, popróbować nowych smaków z ich talerzy, poznawać temperaturę, zapach, fakturę i konsystencję różnych pokarmów. Bardzo istotne w tym czasie jest zwrócenie uwagi na to, co znajduje się na talerzu rodzica,  tak aby były to pokarmy bezpieczne, zdrowe i wartościowe dla malucha.

Karmienie łyżeczką

Po karmieniu piersią, piciu mleka z butelki oraz jedzeniu dłońmi przychodzi czas na naukę jedzenia z łyżeczki. Początkowo dziecko próbuje ją gryźć, używa jej do zabawy. To, w jaki sposób nauczy się jeść z łyżeczki, w duży stopniu zależy od tego, jaki trening wprowadzą mu rodzice.

Łyżeczka powinna być twarda, aby dziecko mogło czuć jej dotyk bardzo wyraźnie, ale też nie za duża oraz niezbyt głęboka, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej ściągnąć z niej pokarm. Jedzenie na łyżeczce podajemy w osi twarzy, prostopadle do twarzy. Jeżeli wargi dziecka są zamknięte, kładziemy łyżeczkę na dolnej wardze, a jeżeli są otwarte, wsuwamy ją do buzi. Kiedy łyżeczka znajdzie się w buzi dziecka, należy poczekać aż górna warga zamknie się na łyżeczce i dopiero wtedy należy ją wysunąć. Dziecko będzie mogło górną wargą  ściągnąć pokarm z łyżeczki.

Jeżeli dziecko nie ściąga pokarmu, można delikatnie docisnąć łyżeczką na jego język. Spowoduje to domknięcie warg i umożliwi nam wysunięcie łyżeczki z buzi. Nie należy ocierać łyżeczki o górną wargę, tak aby dziecko ściągnęło z niej pokarm. Takim zabiegiem dajemy sygnał dziecku i jego wargom, że nie muszą wykonywać żadnego wysiłku, domykać się i ściągać pokarm.

Jedne dzieci potrzebują więcej czasu, inne mniej, aby opanować tę trudną i na początku stresująca dla malca i rodzica czynność. Nie należy przyspieszać tego procesu, a jedynie powtarzać systematycznie ciąg sekwencji tej czynności. Jedzenie powinno kojarzyć się dziecku z przyjemnością, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby czynność ta była jak najmniej stresująca dla dziecka.