10 powodów, żeby nosić dziecko w chuście

Moda na chustowanie, czy chustonoszenie (ang. babywearing) zyskuje coraz większą popularność. Na ulicach polskich miast coraz częściej spotyka się rodziców, którzy noszą swoje dzieci w kolorowych chustach zawiązanych na plecach lub klatce piersiowej. Noszone mogą być dzieci od pierwszych dni swojego życia, nawet wcześniaki (mówimy wówczas o tzw. kangurowaniu).  Jest to doskonały sposób, który ułatwia poruszanie się po mieście razem z dzieckiem, niekrępujący w dużym stopniu ruchów i dający możliwość używania pary rąk. Jednak nie są to jedyne zalety wykorzystania chusty jako nosidełka.

Jak zauważa Magdalena Sendor, autorka książki „Noś swoje dziecko. Dlaczego, jak i w czym?”, noszenie w chustach od wieków było naturalnym sposobem transportowania dzieci, od którego jakiś czas temu odeszło się w kulturze zachodniej, jednak w wielu krajach świata, praktyka ta jest na porządku dziennym.

Rodzicielstwo bliskości – dlaczego warto?

Noszenie dziecka w chuście sprzyja nie tylko budowaniu poczucia bliskości i więzi, ale także pozwala szybciej reagować na sygnały, które wysyła pociecha. Umiejętne i poprawne ułożenie dziecka w chuście może przynosić także pozytywne efekty w terapii takich schorzeń, jak na przykład dysplazja bioder. Jest to prosta metoda, która nie wymaga drogiego  sprzętu, a pozwala rodzicowi na bliskość z dzieckiem.

Korzyści z noszenia są obustronne, gdyż dziecko ma możliwość bezpośredniego obcowania z rodzicem, odczuwania bicia jego serca, ciepła, dotyku, co wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu zaspokajane są jedne z ważniejszych potrzeb dziecka.

W Internecie można znaleźć wiele stron, blogów, gdzie dokładnie opisano sposoby wiązania chust, zawarto praktyczne porady oraz wskazówki na ten temat. Na rynku polskim można trafić także na książki, poradniki dotyczące chustowania. Istnieją również miejsca, gdzie można zapisać się na warsztaty, na których instruktorzy przekażą niezbędne informacje dotyczące chustonoszenia, szczegółowo objaśnią oraz zaoferują praktyczne przeszkolenie rodzicom, jak prawidłowo zawiązać  chustę, by nie zaszkodzić sobie i przede wszystkim dziecku. W większych miastach organizowane są spotkania, gdzie rodzice mogą porozmawiać ze sobą i wymienić się doświadczeniami.

Dlaczego warto wypróbować noszenie dziecka w chuście:

Noszenie dziecka jest wygodne

Nosząc dziecko w chuście, możemy chodzić swobodnie i nie musimy się martwić o miejsce w zatłoczonych środkach transportu lub wąskich korytarzach, jak w przypadku korzystania z wózka.

Noszenie dziecka wspomaga jego rozwój

Kiedy dziecko przebywa w chuście bardzo blisko matki, odczuwa rytm jej oddechu, bicia serca, kołysze się zgodnie z ruchami, jakie wykonuje jego mama kontroluje. To doskonała stymulacja układu przedsionkowego dziecka, który jest odpowiedzialny za  równowagę.

Dzieci noszone w chustach są szczęśliwsze

Badania dowodzą, że  dzieci noszone w chustach płaczą mniej, niż te, które nie są noszone w ten sposób. W kulturach, gdzie chustonoszenie jest popularną praktyką, niemowlęta płaczą znacznie mniej, w porównaniu do  dzieci żyjących na zachodzie.

Noszenie w chuście jest zdrowe dla ciebie

Kiedy nosisz dziecko przy sobie możesz udać się na energiczny spacer, podczas którego będziesz cieszyć się podwójną korzyścią – z  chodzenia i „podnoszenie ciężarów”.

Małe dzieci czują się bezpiecznie w chuście

Świat jest nieznanym miejscem dla małych dzieci, które czują się pewniej, kiedy mogą schować w bezpiecznej chuście. Małe dzieci często są nadmiernie stymulowane, a podróż w chuście pomaga im w uspokojeniu się.

Noszenie w chuście korzystanie wpływa na wzajemną komunikację rodzica z dzieckiem

Im więcej zaufania mamy do siebie samych, tym łatwiej możemy odpocząć i cieszyć się rodzicielstwem. Pewni siebie rodzice dobrze rozumieją potrzeby dziecka i odczytują jego intencje z powodzeniem. Gdy trzymamy dziecko w chuście, stajemy się doskonale dopasowani do jego gestów i mimiki. Rodzice, którzy dużo czasu spędzają blisko ze swoim dzieckiem doskonale wiedzą, kiedy ich maluch jest głodny, znudzony lub ma mokro w pieluszce. Pozwala to na budowanie więzi opartej na wzajemnym zaufaniu, a gdy ono wzrasta, nasza pewność siebie również jest wzmocniona. Ten cykl pozytywnego oddziaływania poprawia wzajemne przywiązanie między rodzicem a dzieckiem i czyni życie przyjemniejszym.

Chusty są także doskonałym „narzędziem” dla ojców, dziadków i innych opiekunów

Coraz częściej widuje się mężczyzn spacerujących ze swoimi dziećmi w chustach. Dzięki takim doświadczeniom, dziecko przyzwyczaja się do jego głosu, bicia serca, ruchów i mimiki, co umożliwia budowanie i wzmacnianie więzi. Przytulanie w chuście to wspaniały sposób na poznanie dziecka z wzajemnością!

Chusty są bezpiecznym miejscem dla dziecka

Szczególnie w zatłoczonych miejscach, dziecko przebywające w chuście jest bardziej bezpieczne tuż obok ciała opiekuna, niż w wózku, czy nosidełku trzymanym w ręku.

Chusty są ekonomiczne

Chusty kosztują znacznie mniej niż wózek spacerowy, specjalne plecaki czy nosidełka. Wiele matek, które raz wypróbowały chustę, przekonało się o ich użyteczności i ekonomiczności. Chustę można kupić w sklepach stacjonarnych, internetowych lub uszyć własnoręcznie.

Noszenie dziecka w chuście może być dobrą zabawą

Kto nie lubi przytulać swojego ukochanego malucha? Nawet, gdy dziecko jest starsze, noszenie w chuście ułatwia rozmowę z nim i pozwala dokładniej obserwować jego reakcje, podczas eksplorowania otaczającego je świata. Jest to także świetna zabawa dla dziecka, bo kiedy jest usytuowane wyżej, więcej rzeczy znajduje się w zasięgu jego wzroku.

Bibliografia:
Sendor M., Noś swoje dziecko. Dlaczego, jak i w czym? O chustach i nosidłach miękkich, Gdańsk 2008
Simeon L., Ten Reasons to Wear your Baby,
źródło: http://www.naturalchild.org/guest/laura_simeon.html