Koślawość kolan – duży problem u małych dzieci

Koślawość kolan - duży problem u małych dzieci

Wady kolan najczęściej nie są wrodzone. Pojawiają się dopiero po pewnym czasie od rozpoczęcia chodzenia i są wynikiem przeciążenia szybko rosnących kości, najczęściej z powodu przebywania w nieprawidłowych pozycjach. Koślawość kolan tzw. ,,iksy” do końca czwartego roku życia jest zjawiskiem fizjologicznym, o ile odstęp między stopami przy złączonych kolanach nie przekracza 4 cm. Większy odstęp wymaga przede wszystkim rehabilitacji, zastosowania odpowiednich wkładek do obuwia oraz wyuczenia prawidłowego siadania np. ,,po turecku”.

Skłonność do koślawości (nogi w kształcie litery ,,X”) obserwuje się u dzieci z obniżonym napięciem mięśni. Koślawość kolan powoduje tendencję do stawiania nóg w rozkroku oraz w przeproście kolan. Zwiększa się przez to obciążenie wewnętrznych brzegów stóp, co utrudnia kształtowanie się prawidłowego sklepienia i prowadzi do płaskostopia lub stóp płasko-koślawych.

Pierwsze objawy koślawych kolan

Na koślawe kolana wskazuje także chód dziecka – niezgrabny, niepewny, chwiejny (z powodu osłabienia więzadeł oraz niestabilności stawów). Ponadto dziecko może skarżyć się na ból i szybkie męczenie się w czasie chodzenia.

Jak zapobiegać?

Dziecko, u którego zauważymy skłonność do koślawości kolan, nie powinno długo chodzić ani stać w rozkroku. Trzeba mu całkowicie zabronić przebywania w czasie zabawy w siadzie klęcznym między piętami, z podudziami i stopami skierowanymi do zewnątrz (tzw. siad ,,W”). Dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym chętnie siadają w ten sposób.

Przy niewielkiej koślawości najczęściej wystarcza zwracanie uwagi na pozycje, w jakich dziecko przebywa. Dziecko z koślawymi kolanami powinno wykonywać ćwiczenia, w trakcie których ciężar ciała nie będzie obciążał stawów kolanowych i które zapewnią właściwy rozwój mięśni. Zalecane są: pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka korekcyjna, jazda konno, piłka nożna. Zakazane jest chodzenie na palcach, jazda na rolkach, łyżwach i nartach.

Poprzez rehabilitację i prawidłowe nawyki siadania dziecka, koślawość kolan jak najbardziej może ulec zmniejszeniu lub całkowitemu cofnięciu wady. Ćwiczenia korekcyjne dobierane są indywidualnie do potrzeb dziecka, umiejętności oraz wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating*