Maluszki lubią gimnastykę

Żeby pozwalać świeżo narodzonemu maleństwu rosnąć i rozwijać się prawidłowo, trzeba wspierać jego naturalną potrzebę ruchu. Dzięki ćwiczeniom od pierwszych dni życia będziemy wspierać jego rozwój, a maluszek, spragniony bliskiego kontaktu cielesnego i słownego z rodzicem, przyjmie każdą formę zabawy.

Podczas ćwiczeń z dzieckiem rodzic musi być pewien swoich ruchów, żeby dziecko czuło się bezpiecznie. Warto zadbać o to, by na stałe wprowadzić ten element w plan dnia. Niemowlęta kochają rutynę!

Ćwicz i masuj

Ćwiczenia należy prowadzić przy rozluźnionych mięśniach, dziecko nie może się prężyć. Ruchy powinny być wolne i delikatne. W czasie ćwiczeń warto też mówić do maluszka. Podczas ćwiczeń możemy wykonywać też masaż – przede wszystkim stóp, ponieważ na nich znajduje się najwięcej receptorów. Masaż wykonujemy delikatnie, ograniczając się głównie do głaskania, ruchy w kierunku dosercowym, należy powtarzać kilkakrotnie rozpoczynając od miejsca wyjściowego. Przy większych powierzchniach ciała dziecka, można masaż wykonywać całą dłonią wraz z palcami, przy małej powierzchni jedynie opuszkami palców. To wszystko sprawi, że mięśnie bobasa zostaną dostatecznie odżywione.

Czas poświęcony masażom oraz zajęciom ruchowym nigdy nie będzie stracony, ponieważ zaowocują prawidłowym rozwojem malucha, przeciwdziałając często spotykanym wadom postawy.

Postaw na bodźce

Ważnym aspektem wspierania rozwoju dziecka, jest także bodźcowanie, czyli działanie mające na celu wyposażenie środowiska dziecka w pewne sygnały tak, by dziecko je rejestrowało oraz reagowało na nie, co przyczyni się do jego rozwoju. Bodźcowanie można odnieść do teorii inteligencji sensomotorycznej, zgodnie z którą rozwój inteligencji niemowlęcia zachodzi na poziomie zmysłów. Dlatego, by dziecko mogło się rozwijać musi działać – być w ruchu. Ważne jest, by otoczenie wysyłało sygnały do dziecka. Jednak powinno się to dziać naturalnie.

Oto kilka przykładów ćwiczeń, które możemy wykonywać z dzieckiem:

  • Ćwiczenie 1 – leżenie na plecach. Ręce wzdłuż tułowia. Przenieść ręce do góry, układając je obok głowy, następnie powrót do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenie 2 – leżenie na plecach, ręce dziecka przenosimy bokiem w górę, kładąc obok głowy, następnie powrót do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenie 3 – leżenie na plecach. Ręce w bok. Przenieść ręce na klatkę piersiową, mocno je krzyżując, następnie powrót do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenie 4 – leżenie na plecach, nogi zgięte w kolanach, ręce przy tułowiu. Przyciągamy zgięte nogi do brzucha (kolana rozłączone, pięty razem), powrót do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenie 5 – leżenie na plecach, ręce przy tułowiu, nogi zgięte w kolanach (podudzia trzymane przez rodzica), równoczesne krążenia zgiętymi kolanami na zewnątrz.
  • Ćwiczenia 6 – leżenie na plecach, ręce przy tułowiu, nogi zgięte w kolanach, kolana rozłączone. Przy wykonywaniu ćwiczenia podnosimy głowę dziecka. Stroną podeszwową stopy dotykamy buzi dziecka, następnie powrót do pozycji wyjściowej.