Najczęstsze błędy rodziców mogące prowadzić do powstania wad postawy ciała dziecka cz. 1

W obecnych czasach olbrzymi odsetek dzieci boryka się z problemem wady postawy ciała. Wśród najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie wad kręgosłupa, kolan i stóp wymienia się otyłość, za mało aktywności fizycznej, za ciężki plecak oraz złe nawyki postawy, np. podczas siedzenia przy biurku. Rzadziej mówi się, że na wady postawy pracujemy od wieku niemowlęcego, dlatego warto wiedzieć jak można pomóc naszym pociechom, aby uniknąć omawianych schorzeń.

   1. Zła pielęgnacja niemowlęcia

Prawidłowa pielęgnacja dziecka ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Każdy rodzic powinien zaznajomić się z technikami właściwego podnoszenia, odkładania, przewijania, przebierania itd. Wykonywanie wyżej wymienionych czynności w sposób symetryczny, wykorzystując odpowiednie wspomaganie miednicy oraz obręczy barkowej, na pewno wspomoże rozwój prawidłowego napięcia mięśniowego i ograniczy ryzyko powstawania zaburzeń takich jak asymetria.

2. Noszenie dziecka w pozycji pionowej przed 4 miesiącem życia

Dopiero w około 4 miesiącu życia mięśnie stabilizujące tułów dziecka stają się na tyle silne, aby utrzymać pozycję pionową. Noszenie w takiej pozycji dziecka w pierwszych miesiącach życia może zaszkodzić plecom i w konsekwencji doprowadzić do powstania np. zaburzeń symetrii tułowia. Dlatego do momentu, w którym dziecko nie umie utrzymać stabilnej pozycji pionowej, staramy się zapewnić odpowiednie podparcie dla głowy, pleców i miednicy, pamiętając o tym aby urozmaicać pozycję i zmieniać strony raz na prawą i raz na lewą.

3. Sadzanie dziecka, które nie siedzi

Podobna sytuacja dzieje się kiedy próbujemy sadzać dziecko, które nie umie siedzieć. Przyspieszając rozwój malucha i sadzając go zanim osiągnie umiejętności siedzenia i zanim wzmocni na tyle tułów, aby utrzymać stabilnie tę pozycję, możemy wyrządzić mu krzywdę doprowadzając do zaburzeń w rozwoju symetrii ciała. Wszystkie umiejętności motoryczne dziecko powinno osiągać samo w przypadku siadu powinno się to wydarzyć w około 8 miesiącu. Jeżeli następuje opóźnienie rozwoju, można wprowadzić jego wspomaganie, aby pomóc w uzyskaniu kolejnych umiejętności.

4. Prowadzenie dziecka za rączki, które uczy się chodzić

Jest to kolejny błąd, notorycznie popełniany przez rodziców. Często, aby pomóc dziecku osiągnąć samodzielny chód prowadzimy je za rączki, jednak nie jest to pomocne, a wręcz szkodzą. Podczas takiej „pomocy” zabieramy dziecku możliwość treningu równowagi, nauki upadania, podnoszenia się, kucania, nauki czucia własnego ciała, itd. Podczas prowadzenia dziecka za rączki przenosi ono ciężar ciała do przodu, kształtując przy tym m.in. nieprawidłowy wzorzec chodu, co może warunkować wady ustawienia stóp.