Naturalne suplementy pełne witaminy C, czyli jakich produktów nie może zabraknąć w diecie dziecka zimą

Naturalne suplementy pełne witaminy C, czyli jakich produktów nie może zabraknąć w diecie dziecka zimą
Klub Rodzica

Zima jest porą roku, w której łatwo o wszelkiego rodzaju przeziębienia i infekcje. Dlatego dzieci warto zaopatrzyć nie tylko w ciepłe swetry, rękawiczki i czapki, ale także zadbać o odpowiednią dietę! Najlepsza będzie taka, która jest bogata w witaminę C.

Rola witaminy C w organizmie

Witamina C podnosi odporność naszego organizmu, pomaga w gojeniu ran oraz działa antytoksycznie. Skutkiem niedoboru witaminy C jest apatia, zmęczenie, brak apetytu, zwiększona łamliwość kości.

Prawdopodobieństwo przedawkowania tej witaminy jest małe, ponieważ jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem. Można ją znaleźć niemalże we wszystkich owocach i warzywach.

Bogate źródła witaminy C

Owocem, który słynie z tego, że zawiera dużą ilość witaminy C, są czarne porzeczki. W 100 g znajduje się 181 mg witaminy C. Jest to czterokrotnie większa ilość niż w pomarańczach. Pomimo tego, o owocach cytrusowych nie powinniśmy zapominać. W sezonie zimowym są one  ważnym elementem diety małego dziecka. Sok wyciśnięty  z całej pomarańczy zawiera 53 mg witaminy C. Warto tutaj wspomnieć, że pomarańcze w okresie zimowym mają więcej witaminy C, ale mniej błonnika, w okresie letnim jest odwrotnie.

Kolejny owoc bogaty w witaminę C to kiwi. Pokrywa ono 100 proc. dziennego zapotrzebowania na kwas askorbinowy. W 100 g znajdują się 93 mg witaminy C. W kiwi obecny jest także potas, który zapobiega senności i apatii –  a zimą o brak energii nietrudno.

Wspominając o witaminie C, naganną rzeczą byłoby nie wspomnieć o warzywach, które są bombą witaminową. Brokuły – jedno z najzdrowszych warzyw na świecie, zawiera moc witaminy C. Przygotowując brokuły dzieciom, pamiętajmy, że brokuł traci mniej składników odżywczych, jeśli jest gotowany na parze, a nie w wodzie.

Kolejnym zdrowym warzywem, które można zaliczyć do grupy bogatych w witaminę C jest papryka. Posiada ona 242,5 mg tej witaminy. Najwięcej kwasu askorbinowego jest w czerwonej papryce. Natka pietruszki również stanowi jej bogate źródło. Już niewielka jej ilość zapewnia połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

 

Paulina Chmielarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating*