Jak obliczyć termin porodu?

Kiedy przyszła mama dowiaduje się, że jest w ciąży, na początku stawia sobie pytanie „KIEDY?”. Jest kilka możliwości sprawdzenia , kiedy nasze przyszłe maleństwo przyjdzie na świat.

Data zapłodnienia

Pierwszy sposób to obliczenie daty porodu na podstawie daty zapłodnienia. Ciąża trwa 267 dni, 38 tygodni, 9,5 miesiąca księżycowego. Wszystkie te liczby są liczone od momentu zapłodnienia. Jeżeli potrafisz wskazać datę kiedy doszło do poczęcia, bardzo łatwo będzie Ci wyliczyć, kiedy dziecko przyjdzie na świat.

Nie jest to jednak wiarygodna metoda, ponieważ komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu 7 dni od momentu dostania się plemnika. Wyliczenie to zakłada, że nie dojdzie do żadnych komplikacji w przebiegu ciąży.

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Inny sposób może być oparta na pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Musimy sobie przypomnieć datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Termin porodu obliczymy, dodając do tej daty 7 dni, a do otrzymanego wyniku wystarczy dodać 9 miesięcy. Ta reguła może być zastosowana u kobiet, u których przed ciążą występowały równe cykle trwające 28 dni.

Badanie USG

Najbardziej wiarygodną metodą jest badanie USG, które przeprowadzi każdy lekarz ginekolog. Badanie powinno być przeprowadzone między 11. a 14. tygodniem ciąży. Lekarz, oglądając płód, mierzy tzw. CRL. CRL jest to długość płodu od czubka główki do pupy dziecka. Dobrze zmierzona długość płodu jest przeliczona przez specjalny program, który wylicza wiek ciąży i termin porodu.

Kalkulatory online

W internecie dostępnych też jest wiele kalkulatorów z których można skorzystać w celu porównania obliczonej przez siebie daty. Do tego sposobu także potrzebujemy datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz średnią długość naszego cyklu. Obliczoną w kalkulatorze datę należy uważać za orientacyjną.

Metoda oparta na ruchach płodu

Ostatnią z metod – niestety najmniej wiarygodną – jest wyliczenie na podstawie ruchu płodu. Jeszcze parę dekad wstecz, kiedy nie było dostępnych badań USG, stosowaną tę metodę. Teraz już raczej nie jest używana. Pierwsze ruchy płodu zazwyczaj wyczuwalne są około 20. tygodnia przy pierwszej ciąży, natomiast w 18. tygodniu przy kolejnych. Wystarczy do tych liczb dodać 20 tygodni, gdy rodzi się pierwszy raz, natomiast 22 tygodnie, gdy spodziewasz się kolejnego dziecka. Jednak te wyliczenia są bardzo niedokładne i mogą jedynie służyć do potwierdzenia otrzymanej daty porodu.

Spytaj ginekologa

Nie musimy się obawiać, że nieprawidłowo wyliczymy datę naszego porodu, ponieważ każda ciężarna na pierwszej wizycie u ginekologa otrzyma wszystkie niezbędne informacje.

Wszystkie wymienione wyżej obliczenia nie zawsze się sprawdzają. Kobiety które miały długie cykle, często rodzą po terminie, natomiast te, które miały krótsze cykle niż 28 dni, zwykle rodzą przed czasem.

Nie należy się również martwić, gdy wyliczony dzień porodu minął, a nie zaczęła się akcja porodowa. Dziecko, które urodzi się nawet 2 tygodnie po terminie, jest bezpiecznie. Najważniejsze jest, aby ciąża trwała minimum 37 tygodni. Oraz by monitorował ją lekarz ginekolog.