Pierwsze buty – na co zwrócić uwagę?

Wybór pierwszych butów dla niemowlaka to dla rodziców często spore wyzwanie. Wiedzą oni bowiem, że od ich odpowiedniego dobrania zależy bardzo wiele.  Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań i jak się do tego zabrać?

Oto kilka najważniejszych wskazówek:

Kiedy?

Buty zakładamy, gdy dziecko wychodzi z domu na spacer na własnych nóżkach. Dopóki jeździ w wózku, obuwie jest zbędne.

Zakładamy buty, bo mamy zimne płytki w domu

Stopy dziecka przygotowują się do chodzenia już w brzuchu mamy, co ta często może odczuć na własnej skórze. Nie zabierajmy możliwości zbierania doświadczeń stopom, to one muszą się uczyć obciążania – nie buty. Najwięcej bodźców dostarcza chodzenie na bosaka, jeśli jednak mamy obawy o temperaturę otoczenia, najlepszym rozwiązaniem będą przylegające, antypoślizgowe skarpetki.

Jakie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona:

1) Elastyczna podeszwa – wspomaga przetoczenie stopy.

2) Zginanie buta – but powinien się zginać w tym miejscu, w którym zachodzi zgięcie w stopie. Często dziecięce buty zginają się w połowie, a przecież nie tam zachodzi ruch w stopie!

3) Ustabilizowana pięta – zapiętek powinien przylegać do pięty i dynamicznie z nią pracować, a nie usztywniać jak gips czy but narciarski.

4) Pełny but – najlepiej „współpracuje” ze stopą, w klapkach ma ona zbyt dużo „luzu”.

5) Brak obcasa – rozwijająca się, dziecięca stopa nie potrzebuje takiej pomocy.

Jak długo nosić buty?

Dziecko uczy się prawidłowego obciążania stopy poprzez odbieranie bodźców z podłoża, a zakładając buty limitujemy zdobywanie tych doświadczeń. Dlatego też noszenie obuwia powinniśmy ograniczyć do minimum.

Czy zakładać buty do nauki chodzenia?

Nie istnieją takie buty, wszelkie obuwie utrudnia naukę prawidłowego chodzenia.

Kiedy wybieramy się do sklepu, żeby wybrać pierwsze buty dla dziecka, zadbajmy o to, by wybrać możliwie najbardziej sprzyjające prawidłowemu kształtowaniu się stopy dziecka i zadbajmy o to, by nasz maluch jak najczęściej mógł chodzić boso.