Pomysły na zabawę na śniegu i nie tylko

Zima to pora roku, w której można zapomnieć o rowerze, rolkach czy grze w piłkę na boisku. Czy w tej sytuacji myślisz, że lepiej zostać z dzieckiem w domu? Nic bardziej mylnego! Zima, zwłaszcza ta ze śniegiem, to wspaniała okazja do zorganizowania swoim pociechom aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Można oczywiście korzystać z najbardziej tradycyjnych pomysłów jak: jazda na sankach lub nartach, lepienie śniegowego bałwana czy znana wszystkim bitwa na śnieżki. Możliwości jest jednak o wiele więcej! Oto kilka przykładów prostych zabaw z wykorzystaniem śniegu.

Śnieżny tor przeszkód

Należy ulepić kilka kul śniegowych i ustawić je w różnych odległościach od siebie, tworząc tor przeszkód. Na końcu toru wbić patyczek, którym oznaczysz metę. Następnie należy jak najszybciej pokonać tor, nie uszkadzając żadnej przeszkody. Dla utrudnienia można pokonywać go np. podskokami, skokami na jednej nodze, itp. Aby wprowadzić element rywalizacji, odmierzamy czas stoperem lub tworzymy dwa tory obok siebie.

Celne oko

Do tej zabawy należy wykorzystać ulepionego wcześniej, średniej wielkości bałwana. Na podłożu zaznaczamy kreskę w wybranej odległości od bałwana. Zadaniem dziecka jest wrzucić na jego głowę kapelusz. Dla utrudnienia można zwiększać odległość od bałwana.

Malowanie na śniegu

Ze śniegu można ulepić nie tylko bałwana, ale również inne postaci, które stworzy dziecięca wyobraźnia. Żeby nadać im później piękny wygląd, wystarczy wziąć z domu kilka kolorowych farbek ekologicznych (lub barwników spożywczych) rozcieńczonych wodą i polać nimi swoje dzieło. Efekt będzie niesamowity!

Poszukiwanie skarbów

Do tej zabawy najlepiej wykorzystać zrobione wcześniej z dzieckiem kolorowe kostki lodu z barwników spożywczych lub soków. Jeśli nie zdążyliśmy ich przygotować, śmiało możemy zabrać z domu kilka niewielkich zabawek. Następnie na wyznaczonym terenie chowamy nasze skarby w śniegu, a dziecko przy pomocy łopatki z piaskownicy ma za zadanie je wszystkie odnaleźć.

Oczywiście pomysłów na zabawę ze śniegiem jest mnóstwo i każdy z nich przynosi dzieciakom wielką frajdę. Ale co zrobić jeśli natrafimy na bezśnieżną zimę? Na taką pogodę też znajdzie się kilka sposobów na nudę!

Łapanie ogonka

Wszyscy uczestnicy gry wkładają sobie szalik do kieszeni, tak aby częściowo z niej wystawał. Jedna osoba, bez ogonka, ma za zadanie biegać za innymi tak, aby złapać wszystkie ogonki.

Budowanie karmnika

Zima to idealna pora, aby nauczyć dziecko obserwować i rozpoznawać ptaki. W tym celu warto zbudować wspólnie karmnik i zamontować go w ogrodzie lub na balkonie. Konstruowanie domku dla ptaków będzie ciekawym doświadczeniem, a potem dziecko będzie mogło dbać o te zwierzęta, wkładając dla nich jedzenie do karmnika.

Mały fotograf

Gdy przyjdzie mróz, spacer po lesie czy w inne znane wam miejsca to samo zdrowie. Żeby dziecko się nie nudziło, można wziąć ze sobą aparat fotograficzny i robić zdjęcia na całej trasie, a gdy przyjdzie lato powtórzyć wędrówkę małego fotografa. Porównywanie zdjęć z tych samych miejsc zrobionych o różnych porach roku może nas zaskoczyć!

Zima to idealny czas na aktywności na świeżym powietrzu zarówno ze śniegiem, jak i bez niego. Warto o tym pamiętać i zachęcać swoje pociechy do wyjścia na dwór zamiast siedzenia w domu przed komputerem czy telewizorem. Pamiętajcie jednak, aby najpierw odpowiednio się ubrać, a po powrocie skutecznie ogrzać, np. kubkiem gorącej czekolady.