Bądź aktywna w ciąży! Dlaczego warto?

Ciąża to ważny czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie przyszłe mamy szczególnie pragną  zadbać o zdrowie własne i jeszcze nie narodzonego maleństwa. Warto wykorzystać tą silną motywację do zmiany swoich dotychczasowych, często złych nawyków. Jednym z nich jest brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Ciąża to wbrew pozorom bardzo dobry czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej lub jej kontynuowanie. Tak jak w każdej dziedzinie, tak i tutaj potrzebny jest rozsądek, który wskaże złoty środek, co do intensywności i trwania wysiłku, aby podejmowana aktywność działała korzystnie na ustrój mamy i dziecka.

Dlaczego tak ważne jest, aby pamiętać o aktywności fizycznej w ciąży? Ruch zapobiega pojawieniu się dolegliwości bólowych kręgosłupa, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Ponadto regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności pozwala zachować odpowiednią masę ciała, a także wpływa na utrzymanie  prawidłowej postawy.

Ćwiczenia wykonywane podczas ciąży są nie bez znaczenia dla przebiegu samego porodu  i odzyskania sprawności po nim. Wykazano, że kobiety które w czasie ciąży spędzały czas aktywnie, przechodzą poród łagodniej, są krócej hospitalizowane, a proces cofania się zmian ciążowych  w połogu jest przyspieszony w porównaniu do ciężarnych, które nie podejmowały aktywności fizycznej. Rzadziej też u ćwiczących przyszłych mam występuje depresja poporodowa.

Na co się zdecydować?

Zalecane formy aktywności to takie, które zawierają elementy rozciągania i wzmacniania mięśni, takie jak: joga, pilates,  gimnastyka dla kobiet w ciąży. Oprócz tego rekomenduje się: pływanie na basenie, aqua aerobic, spacery oraz ćwiczenia oddechowe.
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Czego unikać?

Sporty niezalecane w czasie ciąży: jazda na nartach, jazda konna, łyżwiarstwo, tenis, nurkowanie, sporty kontaktowe oraz ćwiczenia siłowe, skoki i wspinaczka.
Należy pamiętać, iż poprawnie wykonywane ćwiczenia fizyczne z umiarkowaną intensywnością nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się płodu, a mogą stać się wspaniałą alternatywą na spędzanie wolnego czasu i stanowić element odprężenia przed tak intensywnym okresem, jakim jest macierzyństwo.