Rola kozła ofiarnego w rodzinie alkoholowej

Kozłem ofiarnym w rodzinie alkoholowej najczęściej jest „środkowe dziecko”. Często uważane jest za trudne oraz nieodpowiedzialne i jest przeciwieństwem pierwszego dziecka czyli bohatera rodzinnego, który uważany jest za wzór do naśladowania zarówno w domu jak i w szkole.

Zdarza się, że takie dziecko określane jest przez swoje najbliższe otoczenie jako wyrzutek lub czarna owcaKozioł ofiarny emanuje negatywnym wizerunkiem, tym samym odciąga uwagę otoczenia od pijącego ojca czy matki. W szkole jest to bardzo słaby uczeń, z którym są ciągłe problemy wychowawcze. Nie ma autorytetów, ucieka z domu, ze szkoły, szuka  środowiska bardzo często podobnego do siebie czyli trudnego.

Wchodzi w nieformalne grupy społeczne, w których  widoczne są ryzykowane zachowanie tj. papierosy, alkohol, dopalacze, narkotyki czy rozboje i kradzieże. Dziecko – kozioł ofiarny- jest takim Cichym Bohaterem rodziny, bo bierze odpowiedzialność za wszystkie jej niepowodzenia.

Dlaczego to robi?

Swoim negatywnym i nieodpowiedzialnym zachowaniem  Kozioł ofiarny  próbuje odwrócić uwagę ludzi, nauczycieli, kolegów, koleżanek i znajomych od tego „piekła”, które ma w domu. Dziecko, które jest w tej roli, bardzo często czuje się osamotnione, zalęknione, co powoduje, że jeszcze bardziej staje agresywne, krnąbrne i nieposłuszne, łamie zasady i reguły.

Dorosły kozioł ofiarny

Kozioł ofiarny w dorosłym życiu często kontynuuje swoje problemy z prawem. Ma kłopoty w dostosowaniu się do obowiązujących norm, nie uznaje autorytetów, co przysparza mu jeszcze większych problemów. Często ucieka w środki psychoaktywne (alkohol, narkotyki, leki), zastępuje nimi brak bliskich relacji z innymi ludźmi, przyjaciółmi.

Towarzyszy mu nienawiść do świata i ludzi, zwłaszcza do rodziny, że nie dostał szansy bycia lepszym i nigdy nie miał okazji tego pokazać. Nie widzi dla siebie nadziei i możliwości poprawy, łatwo się poddaje. Jeśli w swoim otoczeniu nie znajdzie wsparcia może zostać „wejść na złą drogę”, z której będzie mu ciężko zawrócić.

Jeśli rozpoznajesz opis takiej osoby w kimś bliskim pamiętaj, że nie jest to rola, którą musi grać do końca życia. Warto poszukać pomocy. W wielu miejscowościach w Polsce działają kluby wspierające Dorosłe Dzieci Alkoholików.