Terapia asymetrii u niemowląt – jaką rolę odgrywa w niej pielęgnacja?

Coraz częściej można się spotkać z objawami asymetrii u najmłodszych. Niewiele osób wie jednak, czym tak naprawdę jest asymetria, w jaki sposób się objawia i jak zapobiegać jej powstawaniu.

Mówiąc o asymetrii mamy na myśli brak równowagi w danym układzie, a w tym wypadku ciele dziecka. Dochodzi do dominacji pewnych cech w ustawieniu co przejawia się między innymi w:

  • uniesieniu miednicy (kolców biodrowych) z jednej strony ciała,

  • uniesieniu jednej z łopatek i/lub barków,

  • zgięciu bocznym głowy,

  • występowaniem fałdu w obrębie kątów tali po jednej stronie tułowia,

  • nierównej wysokości brodawek sutkowych,

  • wykonywaniu czynności ruchowych jednostronnie, np. obracaniu się dziecka tylko w lewą/prawą stronę, sięganiu do zabawki tylko jedną rączką, wstawaniu tylko przez jeden bok itd.

Jak zapobiegać asymetrii?

Asymetria u noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia jest fizjologiczna. Dopiero później zaczyna się kształtować symetryczna postawa ciała. U zdrowo rozwijających się niemowląt tzw. ,,przetrwała asymetria” może być przyczyną błędów pielęgnacyjnych.

Żeby nasze dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy i symetryczny należy już od samego początku  zwrócić uwagę na pewne aspekty pielęgnacyjne. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym wypadku układanie noworodka i niemowlęcia w łóżeczku. Dziecko powinno być odkładane i podnoszone zarówno przez prawy, jak i lewy bok ciała. W ten sposób  dostarczane są mu informację, aż z trzech układów ciała – wzrokowa (widzi, gdzie się znajduje), przedsionkowa (ułożenie głowy w przestrzeni oraz w stosunku do ciała) oraz proprioceptywna (czucie pozycji ciała).

Drugim ważnym aspektem jest noszenie i karmienie dziecka. Tak samo jak w przypadku układania, nasze dziecko powinno być noszone na prawej i lewej ręce oraz karmione prawą i lewą piersią. Jeżeli natomiast niemowlę jest noszone w taki sposób, że jego plecy mają kontakt z naszym brzuchem należy zadbać o to, by jego barki (ręce) oraz miednica (kończyny dolne) były na równym poziomie. Symetryczna pozycja ciała jest również ważna w przypadku stosowania fotelików samochodowych, bądź nosidełek. Należy pamiętać, że ułożenie ciała dziecka powinno być zabezpieczone przez wypełnienie wolnych przestrzeni w foteliku np. przez ręcznik/pieluszkę w taki sposób, aby tułów dziecka z udami oraz uda z podudziami tworzyły kąt 90 stopni, a ramiona znajdowały się równo nad miednicą.

Konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji

W przypadku, gdy nasze dziecko będzie zbierało informację tylko z jednej strony ciała bardzo często zacznie wykorzystywać tylko tą stronę do lokomocji. Następstwem ,,przetrwałej asymetrii” może być jej utrwalenie, co w konsekwencjach prowadzi do gorszego rozwoju motorycznego, deformacji kostno-stawowych, a nawet skoliozy.