Sporty, które sprzyjają prawidłowej postawie ciała

Aktywność fizyczna jest podstawowym elementem życia oraz środkiem do wszechstronnego rozwoju osobowości. Ruch potrzebny jest każdemu człowiekowi tak samo jak pożywienie czy powietrze. Zwłaszcza ważny jest on u dzieci, które znajdują się w fazie intensywnego rozwoju. W dzieciństwie ilość wykonywanych aktywności ruchowych jest wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Dzięki temu, że dziecko podejmuje się aktywności poznaje otoczenie i opanowuje nowe umiejętności.

Okres przedszkolny to czas, kiedy w znaczący sposób kształtuje się motoryczność dziecka. Nabyte w tym okresie umiejętności, w dalszych etapach są jedynie doskonalone. Ruch łagodzi przebieg procesów rozwojowych, kształtuje pozytywne nawyki ruchowe a także pozytywnie wpływa na korekcję wad postawy. Aby aktywność fizyczna przyniosła opisywane powyżej efekty, musi być wykonywana systematycznie. Za optymalną ilość aktywności, która pozytywnie wpływa  na zdrowie dziecka są wysiłki wykonywane 5 razy w tygodniu przez minimum 20 minut. Rodzaj wykonywanej aktywności ruchowej czy ćwiczeń fizycznych powinien być dostosowany do wieku, budowy ciała oraz stanu zdrowia dziecka.

W dzisiejszych czasach rodzice mają wiele możliwości. Otwiera się coraz więcej klubów i miejsc gdzie wykwalifikowana kadra zajmuje się rozwojem motoryki przedszkolaka. Wybór należy do dziecka. To ono musi czuć się dobrze w tym co robi. Każda wybrana aktywność ruchowa, będzie korzystnie wpływała na jego postawę.

A więc jakie sporty wybrać dla najmłodszych pociech ?

Pływanie

Jest to dziedzina sportu, którą możemy wykonywać z dzieckiem najwcześniej. Na basen z maluchem możemy wybrać się już, gdy ma ono 2 miesiące. Należy pamiętać jednak, że dwumiesięczne dziecko jedynie bawi się w wodzie, więc nie możemy mówić tu o typowej nauce pływania. W późniejszym etapie pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała, poprawia koordynację oraz równowagę. Dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy.

Taniec i balet

Jest to jedna z ulubionych form aktywności ruchowych dziewczynek. Taniec kształtuje płynność posiadanych ruchów, rozwija koordynację a także uczy świadomości ciała oraz prawidłowej postawy ciała.

Sporty walki

Tym razem rodzaj sportu preferowany przez chłopców. Idealny dla żywiołowego przedszkolaka, który ma nieograniczone pokłady energii. Sporty walki wbrew pozorom nie wyzwalają agresji. Wręcz przeciwnie – dzięki zajęciom typu judo czy karate, dziecko uczy się panować nad własnymi emocjami. Sporty walki wpływają pozytywnie na koordynację ruchową, zwiększają pewność siebie, a także ćwiczą silną wolę dziecka. Dodatkowym plusem tego rodzaju aktywności, jest to, że duża część treningu przeznaczona jest na rozluźnianie i rozciąganie mięśni. Ostatnią zaletą jest nauka umiejętności bezpiecznego upadania.

Jazda konna

Jest to świetna zabawa, a przy okazji sport, który doskonale uczy balansować ciałem. Dodatkowym atutem jazdy konnej jest fakt, że odbywa się ona na świeżym powietrzu, a dziecko uczy się kontaktu ze zwierzęciem.

Jazda na rowerze, rolkach

Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Możemy do niej zachęcić już dwu czy trzylatka. Poprawia ona koordynację ruchową, a przy tym uczy równowagi. Rolki natomiast przeznaczone są dla trochę starszych dzieci (3 i więcej lat ). Podobnie jak rower, uczą utrzymywania równowagi i poprawiają koordynację. Wpływają także wzmacniająco na rozwój siły mięśniowej.