Sroczka kaszkę ważyła… i rozwój mowy usprawniła

Co spośród miliona zabawek wybrać, aby stymulować prawidłowy rozwój dziecka? Jak i w co się bawić z dziećmi, aby naturalnie wspierać ich rozwój? Możliwości jest bardzo wiele, ale dzisiejsza propozycja to powrót do zabaw znanych już od wielu lat, a czasami przez wielu z nas niedocenianych.

Chyba większość z nas pamięta choć jedną wyliczankę z dzieciństwa. O sroczce, co naważyła kaszki, o raku nieboraku, który za cel postawił sobie uszczypnąć i zostawić znak czy o ślimaku, który od kapusty stanie się tłusty. To krótkie, rymowane teksty, które pełnią bardzo ważną rolę we wspieraniu prawidłowego rozwoju każdego dziecka.

O roli wierszyków w rozwoju dziecka

Zabawy z wykorzystaniem rymowanek wspomagają pamięć, uczą poczucia rytmu, wzbogacają słownik dziecka, rozwijają aktywność językową, ale przede wszystkim są doskonałą zabawą, bardzo lubianą przez dzieci. Urozmaiceniem dla rymowanek jest wystukiwanie rytmów na bębenkach, klockach czy garnkach, wyklaskiwanie, tupanie czy rytmiczne rysowanie prostych wzorów na kartce, ale też na rozsypanej kaszy, mące czy piasku na plaży.

Wierszyki – masażyki są również wspaniałą formą kontaktu z drugą osobą. Dla każdego dziecka poczucie bliskości i kontakt z rodzicami jest bardzo ważny, a tę formę zabawy można wykorzystać np. przygotowując się do snu (wypowiadamy rymowankę przy okazji rysując na plecach dziecka to, o czym mówimy).

Czego uczy wyliczanka?

Wykorzystując wyliczanki można uczyć dzieci dni tygodnia, miesięcy, trudnych głosek w terapii logopedycznej itp. Do dziś pamiętam wyliczankę, którą przedstawiła nam babcia koleżanki przed dyktandem w szkole podstawowej: córa, góra, róża, król, równy, różny, żółty, wiór. Prosty układ rymujących się słów, a pozostał w pamięci po wielu latach. Rymowanki odgrywają znaczącą rolę w życiu każdego człowieka, uczą i wychowują. Oby sroczka naważyła kaszki jeszcze w wielu domach!