Nowe smaki w diecie dziecka – jak je wprowadzić?

Wielu rodziców boryka się z problemem braku apetytu u swoich dzieci lub jedzenia przez nie tylko wybranych, wciąż tych samych potraw. Jeżeli maluch rozwija się prawidłowo, nie musimy się martwić, lecz obserwujmy dziecko uważnie.

Dzieci najchętniej sięgają po znane sobie produkty, a innych unikają, jest to naturalne. Maluchy z reguły preferują potrawy słodko-mleczne, zaś z niechęcią odnoszą się do kwaśnych i gorzkich. Często bywa, że wybór dziecka ogranicza się tylko do dwóch, trzech produktów. Nie powinniśmy jednak zaprzestać zachęcania malucha do nowych smaków i produktów, gdyż podstawą dobrej diety jest jej urozmaicenie.

Zachęcaj, ale nie zmuszaj

Spróbujmy znaleźć sposób na zachęcenie dziecka do spożywania posiłków i próbowania nowych smaków, ale nie zmuszajmy go, gdyż wówczas traktuje jedzenie jako karę, a to z kolei może pogłębiać jego niechęć do nowości w diecie.

Fot. pixabay.com

                                                    Fot. pixabay.com

Na początek potrzebujemy przede wszystkim dużo cierpliwości. Jeżeli dziecko odmówi zjedzenia nowej potrawy nie zmuszajmy go, tylko podajmy ją mu za jakiś czas ponownie. Próby mogą trwać nawet kilka. a nawet kilkanaście razy. Nowe potrawy wprowadzajmy powoli, tzn. jedna potrawa na raz (nie więcej) i maksymalnie jedna nowa potrawa w tygodniu. Zadbajmy, by posiłki były kolorowe i fantazyjne, np. na twarożku połóżmy plasterki rzodkiewki udające oczka, z kawałka pomidora usta, a ze szczypiorku włoski. Często dziecko je z większą ochotą potrawy, które przygotowywało razem z rodzicem (wspólne przygotowywanie posiłków może być dobrą zabawą).

Dlaczego tak mało je?

Czasami bywa, że uważamy, iż nasza pociecha je zbyt mało. Pamiętajmy, że posiłki naszych maluchów objętościowo powinny być o wiele mniejsze niż dorosłych. Posiłki podawajmy na małych talerzykach czy w małych miseczkach, tak by zachęcały do jedzenia. Pytajmy naszego malucha, co by zjadł np: brokuł czy kalafior, by dać mu poczucie dokonywania samodzielnych decyzji.

Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, aby wspomóc apetyt dziecka:

1. Jedzmy razem z dzieckiem posiłki – dziecko, obserwując rodzica, powiela jego zachowanie;
2. Unikajmy oglądania telewizji w czasie posiłku przez dziecko, niech skupi się tylko na jedzeniu;
3. Nie biegajmy za naszym maluchem z łyżeczką, niech je samodzielnie;
4. Nie dokarmiajmy dziecka między posiłkami, szczególnie słodyczami: nawet wtedy, gdy uważamy, że na główny posiłek zjadło mało;

Metody zachęcania dzieci do jedzenia zależą tylko od inwencji rodziców, najważniejsza jest cierpliwość oraz konsekwencja. Na pewno zachęcenie maluszka do nowych potraw wymaga nieco czasu.

Autor: Bożena Kinderewicz