Wykorzystanie pląsów w zabawie z małym dzieckiem

Dzieci je uwielbiają: pląsy, podrygi, taniec – niczym  nieskrępowany rodzaj zabawy, gdzie nie trzeba trzymać się żadnych reguł i zasad. Pląsy są wykorzystywane w zajęciach grupowych dla dzieci przedszkolnych. I bardzo dobrze, bo stanowią źródło radości, a przy tym są relaksacyjną formą ruchu. Ponadto wspierają rozwój muzyczno-ruchowy dzieci. Wspólne baraszkowanie przy muzyce uwrażliwia dziecko na rytm, dźwięk, muzykę, zmieniające się tempo w muzyce. Zabawy ilustrowane gestem pozwalają na naukę orientacji w schemacie własnego ciała, planowania ruchów zarówno motoryki dużej całego ciała, jak i motoryki małej ręki.

Dzięki pląsom rozwija się także analizator słuchowy. Dziecko rozumie polecenia słowne poparte gestem, wsłuchuje się w wypowiedzi dorosłych, słucha dźwięków wydawanych przez instrumenty muzyczne, potrafi wykonać określone reakcje ruchowe na dźwięki płynące z otoczenia. Podejmowane są takie czynności rozwijające jak: szukanie źródła dźwięków, manipulowanie przedmiotami w celu wydobycia nowych dźwięków, słuchanie własnych produkcji (ciągów sylab, wyrażeń dźwiękonaśladowczych), słuchanie i rozpoznawanie wyrażeń dźwiękonaśladowczych oraz pierwszych wyrazów.

Zabawa w domu

Warto wspomnieć, że tego rodzaju zabawy można wykonywać z dzieckiem w domu, zanim jeszcze rozpoczną edukację przedszkolną, ponieważ nadają się one już dla bardzo małych dzieci. Pląsy można wykonywać z dzieckiem na rękach. Wszystkie zabawy ilustrujemy gestami i zmianami tempa poruszania się. Warto podkreślać je ruchami całego ciała, wykorzystując siłę odśrodkową (obroty wokół własnej osi) czy przyspieszeniem (szybkie podnoszenie dziecka do góry i opuszczanie na dół), tak aby maluch mógł te zmiany rozpoznać i różnicować.

Propozycje zabaw

Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw grupowych, które zostały zmodyfikowane na zabawę indywidualną dla rodziców i ich pociech. Warto te zabawy udoskonalać, przerabiać w zależności od upodobań dziecka oraz jego aktualnej kondycji psychofizycznej. Jeśli nie któraś z piosenek nie jest Wam znana, możecie posłuchać jej na przykład na kanale Youtube

  • Chodzi lisek koło drogi: recytujemy tę opowiastkę, podkreślając ją ruchem: głaszczemy ręce i nóżki dziecka, podążając za tekstem. Na koniec warto położyć/ rzucić na główkę dziecka chustkę i zrobić „ A kuku!”
  • Nie chcę Cię znać (piosenka zespołu Wesołe nutki) – obroty z maluchem zgodnie z rytmem piosenki, wykonujemy odpowiednie gesty, a na koniec przyspieszamy tempo, tańczymy radośniej i z większą ekspresją.
  • Baloniku nasz malutki – podczas recytacji wiersza wykonujemy dowolne ruchy, które pozwolą zobrazować dziecku narastające napięcie. Na koniec możemy położyć dziecko na dywanie/ kanapie i zademonstrować jak balonik pęka: „bach”, „trach”.
  • Kółko graniaste – podczas tej zabawy warto wykorzystać zmiany tempa śpiewu, a zakończyć podrzuceniem dziecka już zjazdem na dół, w zależności od indywidualnych preferencji dziecka.
  • Budujemy mosty (wiersz Jana Brzechwy “Budujemy mosty. Dla pana starosty”) – rytmicznie recytujemy wiersz, a na koniec zgodnie z treścią wiersza- „zamykamy je w moście” – wspólne przytulanie się.

Korzyści płynące z pląsania z dzieckiem

Wspólne pląsy, baraszkowanie, zabawy ruchowe zarówno w domu jak i poza nim przynoszą wiele korzyści dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Stanowią taki rodzaj zabawy, którą jesteśmy wstanie wykonać w każdych warunkach, wszędzie, ponieważ nie wymagają specjalistycznych umiejętności oraz sprzętu. Dodatkowo rozwijają wyobraźnię, kreatywność zarówno rodzica, jak i dziecka. Stanowią doskonały element jednoczący dziecko i jego rodziców, ponieważ stawiają dziecko i rodzica w pozycji „bycia razem”.

Podrygiwanie i pląsy dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomagają wyciszyć agresję oraz zwiększają pewność siebie dzieci lękliwych, wycofanych. Wspólne baraszkowanie przy dźwiękach muzyki rozbudza pozytywne emocje, a pomaga wyciszyć te negatywne. Wspomaga zarówno rozwój ruchowy, rozwój równowagi ale także wspiera rozwój mowy.

 

Pisząc artykuł, korzystałam z:
Cieszyńska, M. Korendo- Wczesna interwencja terapeutyczna, stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia, Kraków 2007.
Bednarska, H. Liwo, K. Wasila, (red. D. Szubstarska), Pierwsze kroki, dźwięki i słowa w praktyce- Suplement do poradnika dla rodziców małych dzieci z wadą słuchu, Gdańsk 2015.