Jak bawić się z niemowlakiem?

Częste wizyty w sklepie z zabawkami to nie jedyne rozwiązanie, by stwarzać naszym dzieciom prawidłowe i ciekawe warunki rozwoju. Dużo większym zainteresowaniem będą się cieszyć przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane podczas zabawy, kiedy poświęcimy dziecku należytą uwagę. 

Oto kilka zabaw, które możemy stosować z dziećmi w wieku rozwojowym do 12 miesiąca życia. Podstawą uczenia się i rozwoju, ze szczególnym naciskiem na mowę jest naśladownictwo. Jeśli twoje dziecko ma z tym problem – wypróbuj poniższe propozycje ćwiczeń.

Naśladowanie posługiwania się przedmiotem

Posadź dziecko przy stoliku i zwróć jego uwagę na łyżkę, machając nią przed oczami dziecka. Następnie uderzaj nią rytmicznie w stół. Drugą ręką podaj dziecku inną łyżkę, sprawdzając jego chwyt. Stukaj łyżką dziecka w tym samym rytmie, w którym nadal swoją łyżką w drugiej ręce uderzasz. Stopniowo zmniejszaj kontrolę ręki dziecka, aby przekonać się czy samo, bez twojej pomocy, będzie cię naśladować. Jeżeli tak się stanie, możesz zmienić czynność i uderzać garnek, miskę lub inne naczynie. Sprawdź, czy dziecko także zmieni miejsce stukania na takie, jak ty. Jeżeli tego nie zrobi, przysuń jego rękę do garnka i kontynuuj swoje ruchy, gdy będzie to konieczne pozwól mu rozpocząć raz jeszcze. Po minucie przysuń się do stołu i ponów ćwiczenie. Kontynuuj zabawę do chwili samodzielnego naśladownictwa przez dziecko przemieszczania swoich rąk pomiędzy garnkiem i stołem bez twojej pomocy.

Uśmiech za uśmiech

Dorosły:

– pochylają się nad dzieckiem, śmieje się głośno i jednocześnie kiwa głową (ważne ze względu na łatwiejszą percepcję obrazu w ruchu).

– kładąc rękę na piersi niemowlęcia, uśmiecha się i kiwa głową.

– pochylając się nad dzieckiem, naprzemiennie uśmiecha się i formuje usta w tzw. dzióbek.

– ubiera i zdejmuje duże okulary przeciwsłoneczne.

Naśladowanie dźwięków

Natychmiast naśladuj dźwięk, który dziecko spontanicznie wydało. Sprawdź, czy ci odpowie. Gdy powtórzy dźwięk, przytul je, aby pokazać, że sprawiło ci radość. Od czasu do czasu powtarzaj dźwięki, jakie wydawało wcześniej i sprawdzaj czy cię naśladuje. Jeśli tak, ponów je kilka razy, aby upewnić się, że kontynuuje naśladowanie. W chwili zainteresowania, pozwól mu naśladować pojedynczy dźwięk. Następnie zmień go na inny prosty dźwięk  sprawdź czy za tobą nadąża.

Takie zabawy z maluchem dają mu nie tylko możliwość rozwoju. Budują też między wami więź i dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto codziennie znaleźć choć chwilę, by w ten sposób spędzić ze sobą czas.