Jak zadbać o udany start dziecka w pierwszej klasie?

Czas wakacji mija szybko i wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień szkoły. To jeden z kluczowych momentów w życiu dziecka, które ma rozpocząć karierę szkolną. Sukces albo porażka edukacyjna i społeczna dziecka podczas pierwszego roku nauki często wyznacza przebieg jego dalszych szkolnych doświadczeń. Pamiętając o tym, warto poświęcić podczas wakacji dodatkowy czas na zadbanie o to, aby pierwszego września naszemu dziecku towarzyszyła przede wszystkim ciekawość i mobilizacja, a nie stres i niepokój.

1. Buduj pewność siebie

Czas na edukacyjne przygotowania już się zakończył. W wakacje nie warto na siłę próbować nadrabiać braki, czy wpajać wiedzę na wyrost. Jest to czas na upewnianie dziecka, że jego wiedza i umiejętności pozwolą mu na naukę w szkole. W związku z tym warto zwracać uwagę na momenty, w których wykazuje się wiedzą, podejmuje próby korzysta z takich umiejętności jak liczenie czy czytanie. Jest to czas na pochwały i zachęcające słowa – „umiesz już dość dużo żeby iść w szkole, poradzisz tam sobie”.

2. Pokaż, że rodzice też chodzili do szkoły

Dzielenie doświadczeń z rodzicami jest dla dziecka niezwykle ważnym, budującym tożsamość przeżyciem. Warto podejmować rozmowy o tym, jak wyglądały nasze początki edukacji, wyciągnąć zdjęcia, opowiedzieć o swoich przyjaciołach. Skupy się raczej na pozytywnych aspektach szkoły, a jeśli chcemy przestrzegać przed ewentualnymi nieprzyjemnymi doświadczeniami, opowiedzmy o tym jak można je przezwyciężyć.

3. Zadbaj o wyprawkę.

Warto zadbać o to, aby wybór wyprawki – zeszytów, plecaka, piórnika itp., odbył się wspólnie z dzieckiem. W ten sposób zasygnalizujemy, że jest ono już starsze i powinno podejmować decyzje i odpowiedzialność w sprawach związanych ze szkołą. Jest to przy okazja do przećwiczenia pewnych podstawowych umiejętności – można pobawić się w pakowanie i rozpakowywanie plecaka, pakowanie piórnika na czas czy zakładanie i zdejmowanie stroju na W-F. Te wydawałoby się prozaiczne czynności są ważną częścią dnia w szkole i ważne aby dziecko było w stanie wykonać je szybko i sprawnie.

4. Pobawcie się w szkołę.

Zabawa to idealny sposób na nauczenie dziecka „szkolnej etykiety”. Dorośli, którzy przeszli już przez wieloletnią edukację zapominają często, że dzieci idąc do szkoły nie znają jej realiów i obowiązujących tam zasad – trzeba ich się dopiero nauczyć. Podczas zabawy zbudujmy z klocków i mebelków dla lalek klasę, pobawmy się w udawaną „lekcję”, pokażmy jak uczniowie siedzą w ławkach, zgłaszają się żeby odpowiedzieć nauczycielowi, bawią się na przerwie, jedzą w stołówce czy przebierają do lekcji wychowania fizycznego i uczestniczą w apelu. Dzięki temu nasze dziecko nie będzie zaskoczone tym, co będzie działo się w ciągu dnia i będzie potrafiło zachować się odpowiednio do sytuacji.