Zasady karmienia butelką

Istnieje wiele powodów, dla których mamy stosują sztuczny sposób karmienia dziecka. Niektóre decydują się na odstawienie malucha od piersi już kilka tygodni/miesięcy po narodzinach, inne zaś – z różnych powodów – od samego początku używają butelki i gotowych mieszanek. Decyzja o sztucznym karmieniu dziecka nie należy do łatwych. Nie ma wątpliwości, iż mleko naturalne jest pokarmem niezastąpionym. Warto jednak pamiętać, iż wszystkie mieszanki przygotowywane dla niemowląt i dzieci muszą spełniać najwyższe normy mówiące o ich składzie i czystości, pozostając naprawdę wartościowym pokarmem . Dzięki zachowaniu kilku zasad karmienie sztuczne nie musi być trudne.

Najważniejsze przyczyny stosowania karmienia sztucznego:

  • zbyt mała ilość pokarmu naturalnego u kobiety;
  • zbyt słabe przybieranie dziecka na wadze;
  • problemy z piersiami – na przykład wklęsłe brodawki, samoistne wyciekanie pokarmu;
  • konieczność powrotu kobiety do pracy;
  • zbyt duża ilość obowiązków, potrzeba zajęcia się pozostałymi dziećmi.

Uwaga na mleko krowie

Gdy decyzja o karmieniu butelką zostanie podjęta, warto pamiętać o tym, iż głównym źródłem pożywienia dla dziecka powinna być mieszanka sztuczna, nie zaś mleko krowie. Zawiera ono małą ilość żelaza, co może się przyczynić do powstania u dziecka niedoboru tego pierwiastka. Brakuje w nim witamin takich jak: A, D, K i C, a także wielonasyconych kwasów tłuszczowych.

Mleka krowiego można używać do przygotowywania pokarmów stałych (płatków, kaszek, budyniów, sosów) dopiero od szóstego miesiąca życia, lecz tylko po jego ówczesnym przegotowaniu. Gotowanie zabija niebezpieczne bakterie i zmiękcza białko mleka, dzięki czemu staje się ono bardziej lekkostrawne.

Skład mlecznych mieszanek

Co znajduje się w mleku modyfikowanym dla niemowląt i dzieci? Otóż na rynku dostępne są dwa typy mieszanek mlecznych – oparte na kazeinie (podobnie jak mleko krowie) oraz oparte na serwatce (podobnie jak mleko kobiece). Różnicę między tymi składnikami da się zauważyć w procesie trawienia – kazeina wyodrębnia się w układnie pokarmowym w postaci grudek trudnych do strawienia, natomiast serwatka to wodnista ciecz, którą organizm łatwiej trawi i przyswaja.

Mieszanki mleczne w swoim składzie mają także żelazo – jeden z najważniejszych pierwiastków diety dziecka, probiotyki i prebiotyki – wpływające na system odpornościowy, a także wielonasycone kwasy tłuszczowe.
Przy wyborze odpowiedniej mieszanki dla swojego dziecka warto skonsultować się z pediatrą, dietetykiem, lub zasięgnąć porady położnej.

Nie ma tak naprawdę dobrego ani złego momentu na rozpoczęcie karmienia butelką. Jeśli z różnych względów decyzja taka została podjęta warto opracować sobie odpowiedni dla dziecka plan (pory karmienia, pozycję, odpowiednią butelkę i smoczek, a co najważniejsze stałą mieszankę mleczną). W ten sposób proces karmienia na pewno będzie przebiegał pomyślnie.

Pisząc artykuł, korzystałam z:
A. Hillis, P. Stone, Od piersi do talerza, czyli jak karmić małe dziecko, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2014.