„Moje dziecko nudzi się w samochodzie.” Czym zająć malucha podczas długiej podróży?

„Kiedy dojedziemy?!” Jeśli wybieracie się w podróż z przedszkolakiem, możecie być pewni, że to pytanie padnie najpóźniej po kwadransie od wyruszenia z domu. Pewnie zastanawiasz się: co zrobić, żeby dziecko nie nudziło się w czasie jazdy samochodem? To bardzo ważne, aby zapewnić małemu pasażerowi rozrywkę tak, abyście mogli spokojnie skupić się na prowadzeniu pojazdu, bez marudzącego czy płaczącego dziecka na tylnym siedzeniu.

Oto kilka pomysłów na to, jak zająć czymś dziecko podczas jazdy samochodem:

Wspólne śpiewanie

Można fałszować, bo wtedy jest zabawniej. Można też przekręcać słowa znanych piosenek – czujny malec na pewno to wyłapie i będzie miał dodatkowy powód do radości. Na pewno pomocne będzie nagranie przed wyjazdem płyty z ulubionymi piosenkami dziecka i puszczenie jej jako podkład muzyczny.

Zabawa w kierowanie

O wiele łatwiej znieść długą jazdę, gdy samemu można „prowadzić”. Kierownice – zabawki często wydają irytujące dorosłych dźwięki, więc najlepiej zastąpić ją czymś, co jest okrągłe, np. plastikowy talerzyk czy gumowe ringo.

Wyglądanie za okno

Przy drogach dzieje się wiele ciekawych rzeczy: stoją dziwaczne budynki, pojawiają się krowy, konie, traktory, auta wiozące konie. Warto zwrócić uwagę dziecka właśnie na to wszystko, co widzimy przez szybę podczas podróży.

Mapa

Przedszkolaki są zazwyczaj ciekawe, dokąd jadą i co czeka je po drodze. Możecie pokazać im na mapie trasę waszej podróży. Na pewno z zainteresowaniem będą słuchać waszych opowieści o mijanych miejscowościach.

Zabawy w liczenie

a) Liczcie krowy – każdy po swojej stronie drogi. Kto naliczy najwięcej? Ten, kto zobaczy konia dostaje 10 punktów dodatkowych. Drużyna, która zbierze więcej punktów zwycięża.
b) Liczcie najróżniejsze rzeczy – mogą to być konie, czerwone samochody, mężczyźni z brodami. Kto pierwszy doliczy setki – wygrywa.

Zabawy z alfabetem

Zacznijcie od litery „a”. Znajdźcie ją na billboardzie, na znaku lub na tablicy rejestracyjnej. Przeczytajcie całe słowo. Teraz kolej na literę „b”… itd.

Głośne czytanie

Czytanie na głos to doskonały pomysł na wspólne przeczytanie jakiejś interesującej książki. Alternatywą dla młodszych dzieci mogą być gazetki lub kolorowanki z naklejkami.

Zabawy w pytania

Pytajcie się na zmianę wszystkich w samochodzie o ich ulubiony: kolor, zwierzę, owoc itp. Innym wariantem może być pytanie: co byś wolał np. jeździć do szkoły na wielbłądzie czy na traktorze? Można również układać zagadki opisując jakieś zwierzę lub osobę i dziecko musi odgadnąć, kto to taki.

Podróżowanie z dzieckiem może być wspaniałą przygodą. Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca, ale zazwyczaj nudzi je długa jazda samochodem.
Warto wtedy wykorzystać czas na wspólne zabawy, które uprzyjemnią czas zarówno dzieciom jak i rodzicom. Wypróbuj choć jeden z podanych wyżej pomysłów, chociażby stojąc na światłach w drodze do przedszkola czy szkoły. Zobaczysz, jak chętnie twoje dziecko podejmie rzucone mu wyzwanie i z wielkim zainteresowaniem będzie śledziło waszą codzienną, dobrze znaną trasę.