Dziecko w łonie matki – Jak się odżywiać w tym szczególnym czasie?

Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety. To, w jakich warunkach będzie ona przebiegać, ma ogromny wpływ na to, jak rozwijać się będzie dziecko. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna w ciąży, suplementacja w ciąży – to wszystko ma znaczenie. Pamiętaj o tym, że w trakcie tych 9 miesięcy dbasz nie tylko o siebie, ale także i o swoją pociechę. Powinnaś odżywiać się świadomie i zdrowo.

Prawidłowa dieta kobiety w ciąży powinna się opierać na zasadach zdrowego żywienia, które przedstawiam poniżej:

 1. Urozmaicenie;
  Zarówno niedobór jak i nadmiar pokarmów nie jest korzystny zarówno dla matki, jak i dziecka. Codzienna dieta powinna być komponowana ze wszystkich grup produktów, w odpowiednich proporcjach oraz uzupełniana płynami. Posiłki powinny być kolorowe, głównie oparte o różnorodne warzywa, o różnej konsystencji oraz przygotowywane różnorodnymi technikami kulinarnymi.
 2. Uregulowanie;
  Wykorzystanie składników pożywienia jest optymalne, gdy w ciągu dnia spożywane jest 5-6 posiłków z regularnymi odstępami 3-4 godzinnymi.
 3. Umiarkowanie;
  Codzienna dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość energii (kalorii), zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Według zaleceń wzrost energetyczności diety kobiety podczas ciąży jest niewielki – wzrasta tylko o około 360 kcal dziennie od drugiego trymestru i o 475 kcal od III trymestru.
 4. Unikanie;
  Z diety należy wykluczyć produkty będące źródłem „pustych kalorii”, które powodują nadmierny przyrost masy ciała. Wiele produktów jest również istotnym źródłem tłuszczu, zwłaszcza niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie zaleca się również stosować dużych ilości soli, pomimo iż sól spożywcza jest źródłem jodu. Kobiety ciężarne nie powinny spożywać surowego mięsa i ryb, na¬wet świeże mogą być źródłem chorobotwórczych bakterii. Należy się również wystrzegać niepasteryzowanego mleka, serów pleśniowych produkowanych z niepasteryzowanego mleka. W okresie ciąży zaleca się wykluczyć spożycie wątróbki, nie tylko że względu na dużą zawartość cholesterolu, ale także na nadmierną ilość witaminy A występującej w postaci retinolu. Zbyt duża dawka witaminy A może powodować szereg wad wrodzonych u płodu, takich jak wady twarzoczaszki, ośrodkowego układu nerwowego oraz serca.
 5. Umiarkowana aktywność;
  Kobiety ciężarne powinny być aktywne ruchowo, dużo spacerować i wykonywać proste ćwiczenia fizyczne. Włączenie aktywności fizycznej powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
 6. Utrzymanie prawidłowego bilansu płynów;
  Nierozłącznym elementem zdrowej, zbilansowanej diety jest uzupełnianie jej odpowiednią ilością płynów, co stanowi jeden z warunków utrzymania prawidłowego bilansu wodno-elektrolitowego organizmu matki i płodu. Kobiety ciężarne powinny spożywać w sumie około 2300 ml wody na dobę.
 7. Uzupełnij tylko to, co niezbędne;
  Prawidłowo zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Ze względu na znacznie zwiększone zapotrzebowanie w czasie ciąży, niekiedy realizacja zapotrzebowania na niezbędne składniki może być trudna. Suplementacja witaminami i składnikami mineralnymi powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb i nawyków żywieniowych kobiety ciężarnej oraz stosowana pod nadzorem lekarskim.

Autor: Dorota Wydryszek – fizjoterapeuta