Faq kampanii Mam Czas

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

 

Wyłączenie monitorów lub choćby ograniczenie korzystania z nich na 7 dni pomaga uświadomić sobie, że życie bez nich jest możliwe i może być nawet fajne. Cały tydzień to wystarczająco dużo czasu by doświadczyć więcej zajęć i aktywności bez monitora i rozwinąć satysfakcjonujące nawyki. Jednodniowe wyłączenie urządzeń cyfrowych jest łatwiejsze, ale nie daje wystarczająco dużo czasu na odpoczynek od hałasu i uświadomienie sobie jaki wpływ na nasze życie mają te urządzenia.

Technologia w wielu przypadkach ułatwia nam życie, ale to nie znaczy, że dzieci mają spędzać kilka godzin dziennie, bezczynnie siedząc wpatrując się w poruszające obrazki lub bezmyślnie klikając w ekran tabletu. Nasze dzieci będą zdrowsze i szczęśliwsze, jeśli spędzą mniej czasu przed telewizorem, grami wideo, smartfonem czy tabletem. Jednak musimy im pokazać, że można robić coś więcej niż bezczynnie siedzieć, przyłączając się do aktywności całą rodziną i powstrzymując się od korzystania z urządzeń multimedialnych.

Kampania „Mam czas” jest częścią doskonalenia sprawności we właściwym korzystaniu z technologii – czyli umiejętności i wiedzy, kiedy należy urządzenia te wyłączyć. Nie można powiedzieć, że ktoś umie właściwie korzystać z mediów, jeśli nie potrafi powstrzymać się od korzystania z nich nawet na kilka dni na rzecz doświadczania otaczającego go świata. Osoby najefektywniej korzystające z mediów to takie, które mają szerokie zainteresowania i doświadczenia, a komputery i inne urządzenia wykorzystują do analizowania, interpretowania lub przekazywania wiedzy o tym, co widzą lub słyszą. Zamiast udawać, że godziny spędzane przed monitorami dają umiejętność sprawnego poruszania się w świecie technologii, dajmy dzieciom szansę szansę bawić się i grać w grupie, nawiązywać i budować relacje, testować swoje możliwości. Wszystko to pomoże im dołączyć do grona osób lepiej wykształconych, bardziej świadomych konsumentów – a tym samym wzbogaci ich umiejętności korzystania z mediów.

Nie jest tak, że potępiamy wszystkie technologie. Sami z nich korzystamy i wiemy, ze mogą pomagać w pracy, nauce czy organizacji pracy. Chodzi nam tylko o czas i nawyki jakich uczą się dzieci korzystając nadmiernie z mediów cyfrowych i konsekwencje do jakich nadmierne korzystanie z urządzeń prowadzi. Otyłość, trudności z koncentracją uwagi czy słabe wyniki w nauce w większości dotyczą dzieci, które swój wolny czas spędzają przez ekranami urządzeń cyfrowych. Jak pokazują badania ograniczanie czasu spędzanego przed monitorami na rzecz aktywności na świeżym powietrzu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój społeczny oraz emocjonalny dzieci.

W żadnym wypadku nie namawiamy nikogo do rezygnacji z pracy, nauki czy zaprzestania rozmów telefonicznych. Głównym celem kampanii „Mam czas” jest zrezygnowanie z używania urządzeń multimedialnych jako rozrywki lub sposobu spędzania czasu wolnego zamiast zabawy poza domem. Otaczające nas urządzenia są już na tyle wplecione w nasze życie, że ciężko rozróżnić kiedy używamy je do pracy, a kiedy traktujemy jako rozrywkę. Kampania ma być okazją do tego, by zastanowić się jak media wpływają na nasze życie, czy nie zakłócają naszego życia rodzinnego (łącznie z posiłkami).

Uczestnictwo w kampanii „Mam czas” jest dobrowolne i ma być przyjemnością, a nie obowiązkiem, dlatego też odradzamy zmuszanie kogokolwiek do uczestnictwa. Warto zaproponować najbliższym podjęcie takiego wyzwania, ponieważ założenie jest takie, by był to czas spędzony z rodziną. Jednak jeśli Twoi bliscy nie są na to gotowi, uszanuj ich wybór. Być może po jakimś czasie dostrzegą zalety wyłączenia monitorów. Ważne jest by była to ich własna decyzja.

Najlepszym sposobem na to jest zlecenie dzieciom zadania polegającego na pomocy Tobie w kuchni lub przy porządkach. Jeśli nie możesz w taki sposób zająć dzieci, poproś je, by opowiedziały Ci, jak minął im dzień lub przeczytały fragment lektury w czasie, gdy pracujesz. Angażowanie dzieci w pomoc przy pracach domowych ma pozytywny wpływ zarówno na Ciebie (mniej spraw musisz zrobić sama), jak i na Twoje dzieci, ponieważ uczą się one dbania o swoje otoczenie i wykonywania prac, które niewątpliwie przydadzą się w życiu.

Wszystkie dzieci powinny mieć dostęp do bezpiecznych placów zabaw na świeżym powietrzu. Wszystkim rodzicom powinno zależeć na tym, by im to zapewnić. Może przy okazji kampanii „Mam czas” warto byłoby spróbować połączyć się z sąsiadami i porozumieć się z władzami miasta lub miejscowości, z której pochodzisz, by wspólnie stworzyć takie bezpieczne dla lokalnej społeczności miejsce. Poza tym, oprócz zabaw poza domem można czytać, grać w gry planszowe, piec, robić projekty artystyczne i wiele innych.

Niektórzy organizatorzy wolą zaplanować zróżnicowane działania na każdy dzień, podczas gdy inni wolą planować tylko kilka zorganizowanych zajęć. Każde podejście może być zadowalające. W szkole jest możliwość zaplanowania wielu działań. Jednak organizatorzy zgadzają się, że dobrze jest mieć przynajmniej jeden zaplanowany dzień dla rodziny w ciągu tygodnia trwania kampanii.

Postaraj się by zajęcia podczas kampanii „Mam czas” były zabawne i atrakcyjne dla dzieci. Można zachęcić nastolatków do potraktowania akcji jako wyzwania. Zachęć uczniów do dyskusji na temat znaczenia i wpływu mediów na życie dzieci i całych rodzin. Zorganizuj debatę, podziel uczniów na grupy, które przedstawią przeciwstawne poglądy. Użyj gotowych pomysłów na lekcje, by pobudzić dyskusję na temat kwestii czasu spędzanego przed telewizorem i takiej formy spędzania czasu wolnego. Możesz zmotywować swoich podopiecznych, przyznając dodatkowe punkty dla uczestników, którzy zdecydują się prowadzić dziennik i opisać swoje doświadczenia w ciągu tygodnia. Organizatorzy kampanii mogą zachęcić do udziału lokalnych przedsiębiorców (księgarnie, kręgielnie itp.) do zaoferowania zniżki dla studentów, rodzin i osób, które przedstawią podpisaną Kartę udziału w „Mam czas”. Konkursy i sportowa rywalizacja może również skutecznie zmotywować nastolatków.