Historia kampanii Mam Czas


 

W 1994 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Henry Labalme i Matt Pawa wpadli na pomysł by stworzyć krajową organizację w celu zmniejszenia czasu korzystania z urządzeń wyposażonych w monitory niewielu wierzyło, że to w ogóle problem. Telewizory były uważane za nieszkodliwe i traktowane jako doskonałe opiekunki do dzieci. Zgadzano się wprawdzie, że poprawa jakości niektórych programów telewizyjnych to dobry pomysł, ale ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem, niekoniecznie. Inni przyznawali, że Amerykanie mogliby spędzać nieco mniej czasu przed telewizorem. Ale przecież rozwoju Telewizji nie da się zatrzymać, więc po co marnować czas na walkę z wiatrakami?

Ale Henry, Matt, i kilka innych osób postanowiło nie słuchać sceptyków. I tak wiele lat później, ScreenFree Week (dawniej TV-Turnoff) jest kontynuowane co rocznie na całym świecie.

Gdy ruszyły przygotowania do pierwszej akcji Turnoff w Stanach Zjednoczonych, nikt nawet nie domyślał się, że ScreenFree Week stanie się tak popularny. W pierwszym roku zaledwie 9 organizacji, objęło patronatem wydarzenie, a kilka tysięcy osób zaangażowało się w organizację wydarzenia w swoich społecznościach, a tym samym wciągnęli do akcji około milion osób.

Z każdym kolejnym rokiem popularność ScreenFree Week rosła coraz więcej organizacji deklarowało swoją pomoc. Poważne instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym takie jak American Academy of Pediatrics oraz American Medical Association, grupy edukacyjne -National Education Association, oraz społeczne Big Brothers/Big Sisters  włączyły się we wsparcie wydarzenia.

Również media zaczęły interesować się problemem, pojawiły się pierwsze publikacje prasowe w Parade Magazine, setki stacji radiowych na całym świecie rozpowszechniło ScreenFree Week jeszcze bardziej. Od tego pierwszego roku, liczba organizatorów biorących udział w wydarzeniu jako partnerzy lub organizatorzy wzrosła ponad ośmiokrotnie, a kolejne miliony dołączały w każdym następnym roku.

Jakkolwiek na to spojrzeć szybko stało się jasne, że sceptycy mylili się. Zmniejszenie czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem telewizora, monitorem komputera, tabletem czy telefonem stało się w Stanach Zjednoczonych narodowym problemem. Często wspominano o tym w mediach, otrzymało wsparcie Prezydenta Obamy oraz organizacji zajmującej się walką z otyłością u dzieci (White House Task Force on Childhood Obesity). Obecnie, na wniosek Henry’ego i Matta, Screen-Free Week zyskał nowe życie jako program Campaign for Commercial-Free Childhood. Razem możemy pomóc dzieciom i dorosłym wyłączyć ekrany i połączyć się z otaczającym światem, zadbać o relacje rodzinne i aktywnie spędzić czas wolny.

Oryginalne źródło: http://www.screenfree.org/wp-content/uploads/2014/04/HistoryOfSFW.pdf